• facebook
 • rss
 • Nasz kompozytor patronem 2016 r.

  lc

  dodane 19.01.2016 10:57

  W dawnej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza odbył się specjalny koncert z okazji obchodów roku Feliksa Nowowiejskiego.

  Z koncertem wystąpił zespół „Bel Canto” pod dyrekcją dr. Jana Połowianiuka. W programie koncertu znalazły się pieśni na chór mieszany a cappella, pokazujące różne oblicza twórczości kompozytora, w tym „Hymn Rzeczypospolitej Polskiej” do słów Stanisława Rybki czy hymn polskiej floty „Nasz Bałtyk”, a także kolędy i pieśni ludowe. 

  W grudniu ubiegłego roku Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Okazją jest przypadająca w tym roku 70. rocznica śmierci kompozytora, dyrygenta, organisty i pedagoga, a w 2017 roku 140. rocznica urodzin. W uchwale przyjętej przez Sejm czytamy, że „jego dorobek wywarł wpływ na kulturę muzyczną całego świata, a w szczególności Polski. Artysta zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury”.

  Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku (dzisiaj Barczewo), a zmarł 18 stycznia 1946 roku w Poznaniu. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą, szambelanem papieskim. Jest autorem muzyki m.in. do „Roty” Marii Konopnickiej oraz hymnu „O, Warmio moja miła”, który jest oficjalnym hymnem i hejnałem Olsztyna. W rodzinnym domu kompozytora w Barczewie znajduje się Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego, można tam znaleźć wiele cennych, oryginalnych pamiątek z życia i twórczości Nowowiejskiego, takich jak m.in. jego fortepian, meble, rękopisy i wiele dokumentów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół