• facebook
 • rss
 • W oceanie słów

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 25.01.2016 17:03

  Są i słowa Ewangelii, które mamy głosić światu.

  Zakończył się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Spotkania ekumeniczne rozpoczęły się w niedzielę 10 stycznia w katedrze we Fromborku. W nabożeństwie wzięli udział proboszczowie parafii: ewangelickiej w Elblągu, prawosławnej w Pasłęku oraz pastor zboru zielonoświątkowego we Fromborku prof. dr hab. Wojciech Gajewski, który także wygłosił okolicznościową homilię. Mszy św. przewodniczył ks. dr Paweł Rabczyński.

  W kolejną niedzielę 17 stycznia odbyły się trzy nabożeństwa ekumeniczne: w Nidzicy w parafii ewangelickiej Świętego Krzyża, w Szczytnie w parafii rzymskokatolickiej Świętego Krzyża oraz w kościele św. Jana Ewangelisty i Matki Bożej Częstochowskiej w Bartoszycach. W następujące po sobie dni tygodnia modlitwy o jedność chrześcijan trwały w Kętrzynie, Ostródzie i Rozogach.

  Centralne nabożeństwo ekumeniczne odbyło się w kościele konkatedralnym św. Jakuba w Olsztynie. Mszy św. przewodniczył abp koadiutor Józef Górzyński, a homilię wygłosił bp Rudolf Bażanowski, biskup diecezji mazurskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Nawiązywał do 1 Listu św. Piotra, który pisał: „Wy jesteście rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem wybranym”. - To słowo wskazuje na istotę Kościoła, który jest tu przedstawiony jako kapłaństwo święte i jako dom Boga, dom duchowy, budowany z żywych kamieni, z ludzi ochrzczonych, czyli zanurzonych w Chrystusie - mówił bp Bażanowski.

  Podkreślał, że Kościół chrześcijański nie egzystuje poza światem, jest obecny tu i teraz, a Chrystus nieustannie manifestuje swoją obecność w świecie. Życie chrześcijanina, jak i całego Kościoła, bazuje na przekazywanym świadectwie biblijnym i jest ukierunkowane na pełnię społeczności z Bogiem.

  - Słowo Boże budzi wiarę i miłość, jest istotą Kościoła. Kościół jest ciałem w tym świecie, ale nie z tego świata. To matka każdego chrześcijanina, która karmi go słowem Bożym, czystą Ewangelią. Musimy żywić się słowem Bożym - mówił bp Bażanowski.

  Malując obraz świata, podkreślał, że dziś słowa zalewają nas i nasze domy. - To ocean słów wylewa się z telewizji, radia i mediów. Ale w dużej części jest to manipulacja. W takim oceanie można utonąć - przestrzegał. - Kościół ma jednak słowa Ewangelii dla zagubionych w mrocznym świecie. Bóg zbawia przez Jezusa Chrystusa, a my mamy to światu głosić - mówił.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół