• facebook
 • rss
 • Trzeba odświeżyć kapłański charyzmat

  KAI

  dodane 13.02.2016 12:12

  Abp Ziemba: chcemy być lepiej przygotowani do służby w konfesjonale.

  Chcemy odświeżyć kapłański charyzmat, realizujący się w sakramencie pokuty i pojednania. Chcemy być lepiej przygotowani do służby Bożemu miłosierdziu w konfesjonale – mówił abp Wojciech Ziemba na rozpoczęcie konferencji duszpasterskiej dla księży archidiecezji warmińskiej, która miała miejsce w piątek i sobotę na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie i poświęcona była sakramentowi pokuty.

  Hierarcha zwracając się do księży przypomniał również, że każdy człowiek może i powinien korzystać z Bożego Miłosierdzia. Chrześcijanin, ksiądz szczególnie ma obowiązek miłosierdzie Boże głosić i jemu służyć.

  Głównym prelegentem konferencji był ojciec dr Jordan Sliwiński OFMCap, założyciel Szkoły dla Spowiedników w Krakowie. Zaprezentował wykład pt. Spowiedź w Roku Miłosierdzia.

  W swoim wystąpieniu O. Śliwiński zwrócił uwagę na cztery podstawowe zagadnienia dotyczące sakramentu pokuty: miejsce, czas, pomoce ułatwiające spowiedź i problemy komunikacji. Wskazał również na nadużycia w spowiedzi i błędy przy nakładaniu pokuty.

  Obejrzyjcie konfesjonały w swoich kościołach od strony penitenta – apelował do księży o. Jordan. Zadbajcie by nie była to prawdziwa droga z przeszkodami. Jednocześnie zachęcał, by czas spowiadania, dyżury w konfesjonale dostosowane były do potrzeb ludzi mieszkających na danym terenie. Trzeba też zadbać o adekwatne pomoce ułatwiające rachunek sumienia i przygotowanie do sakramentu pokuty i o zrozumiały język w konfesjonale – dodał prelegent.

  Ojciec Śliwiński przypomniał księżom, że spowiedź domaga się pogłębionej formacji spowiednika. Podkreślił, że spowiednik sam musi się spowiadać, nawracać. Spowiednik uwikłany w grzech będzie reagował nieadekwatnie – przestrzegał prelegent.

  Pamiętajcie o potrzebie delikatności, otwartości i rozeznaniu w konfesjonale – zakończył o. Śliwiński.

  Konferencję zakończyło podsumowanie abpa Józefa Górzyńskiego, który przypomniał że sakrament pokuty ma swoją liturgię i powinien być celebrowany. Nie ma sakramentu bez obrzędu – podkreślił hierarcha i zaapelował, by w ramach Jubileuszu Miłosierdzia obowiązkową lekturą dla księży było wprowadzenie teologiczne i pastoralne obrzędów sakramentu pokuty. Kapłan nie ma prawa do dobrego samopoczucia, kiedy celebruje sakramenty bez znajomości wprowadzenia teologicznego i pastoralnego – przestrzegał abp Górzyński.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół