• facebook
 • rss
 • Podwójny wymiar

  lc

  dodane 04.03.2016 14:14

  W kurii metropolii warmińskiej przedstawiciele duchowieństwa spotkali się z władzami województwa warmińsko-mazurskiego.

  - Zbliża się 1050. rocznica chrztu Polski. Chcemy, by to to wydarzenie było jeszcze bardziej okazałe niż 50 lat temu, kiedy wszystko działo się w zupełnie innych okolicznościach. W czerwcu przypada 25. rocznica wizyta Jana Pawła II w Olsztynie. Ten pobyt wielu ludziom zapadł w pamięć i po ćwierć wieku chcemy w formie refleksji do tych wydarzeń wrócić. Wreszcie razem z władzami regionu będziemy się starali uatrakcyjnić pobyt młodzieży, która przyjedzie do nas w ramach Światowych Dni Młodzieży - wylicza ks. inf. Jan Jerzy Górny.

  W spotkaniu wzięli udział m.in. abp Józef Górzyński oraz wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk. Najbardziej konkretne ustalenia dotyczą 1050. rocznicy chrztu Polski - 23 kwietnia odbędzie się uroczysta Msza św. o godz. 12 w konkatedrze św. Jakuba; tego samego dnia w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbędzie się uroczysty koncert.

  - Chrzest Polski ma podwójny wymiar - to nie tylko początek wiary naszego narodu, ale również państwowości. Dlatego chcemy to przeżywać w połączeniu z samorządami, władzami świeckimi. Chcemy, żeby to było wydarzenie nie tylko o wymiarze religijnym, ale dla wszystkich - chrzest Polski nadał bowiem charakter wszystkiemu, całej naszej tożsamości narodowej - tłumaczy abp Józef Górzyński.

  Uroczystościom mają towarzyszyć konferencje, publikacje, planowana jest także wystawa na olsztyńskim zamku dotycząca tradycji i rytuałów chrzcielnych - wśród eksponatów można zaprezentować m.in. chrzcielnice, anioły chrzcielne czy nawet zagrody chrzcielne.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół