• facebook
 • rss
 • Czytać czy nie?

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 11.03.2016 00:38

  Nie o samą wiedzę chodzi, bo to jest przecież - dziś to wiem - Słowo żywe - mówi Marysia.

  W Miłakowie odbył się finał archidiecezjalnego Konkursu Biblijnego im. sługi Bożego kard. Augusta Hlonda dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

  - Przyjechali do nas najlepsi uczniowie wyłonieni w szkolnych eliminacjach konkursu biblijnego. W tym roku tematem zmagań jest Ewangelia św. Łukasza. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów przyjechali do Miłakowa, by wziąć udział w archidiecezjalnym finale. Organizatorami tego konkursu jest Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej oraz Archidiecezji Gdańskiej - wyjaśnia Agnieszka Bułak z oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miłakowie.

  - Po co taki konkurs? Chodzi o to, żeby zaszczepić uczniom głębszą wiedzę o Piśmie Świętym. Przygotowywałem przez kilka dni uczniów, miałem z nimi spotkania. I czytaliśmy tę Ewangelię. A oni mówią: „Ja tego nigdy wcześniej nie słyszałem!”. I zadawałem im pytania, choćby takie: „Co to jest miłość?”. „Nie wiem”, odpowiadali. To prosiłem, żeby sobie poszukali o niej w Ewangelii, właśnie w tej Łukasza, co Jezus mówi w niej o miłości. Albo pytałem ich, co zrobią, kiedy spotkają pijanego na drodze, „co zrobisz?”. I jeden kręci głową, kręci. Mówię do niego: „Poczytaj o Samarytaninie, jak opiekował się Żydem”. I młodzi wtedy dostrzegają, że Ewangelię można przenieść do tu i teraz, odnieść ją do sytuacji, która jest. Po trzech dniach potrafili odróżnić cuda od przypowieści, po co one są i jak przemawiają. To znaczy, że zaczęli rozmieć tekst, który czytają. A czytaliśmy fragmenty na głos i każdy mówił, jak go rozumie. Jest nas sześciu i każdy ma inne spojrzenie. Podsumowywałem ich myśli i pytałem: „Czy warto Pismo Święte czytać?”. Oni dziś wiedzą, że tak - mówi o. Honorat  Rzepka, gwardian klasztoru franciszkanów w Miłakowie, przewodniczący jury konkursu.

  Młodzi przez godzinę pisali prace konkursowe. - Nie o samą wiedzę chodzi, bo to jest przecież - dziś to wiem - Słowo żywe, które potrafi zmieniać - mówi Marysia z Gimnazjum nr 15 w Olsztynie. - Mogę dziś stwierdzić, że przygotowania do tego konkursu były dla mnie niczym rekolekcje wielkopostne. Mam nadzieję, że będę częściej sięgać po Pismo Święte - wyznaje.

  - Mnie szczególnie wzruszyła przypowieść o synu marnotrawnym, że od odważył się wrócić do ojca i przyznać się do błędów, że stanął w prawdzie. A ludzie czasami nie mają odwagi, by przyznać się do czegoś złego - dodaje jej kolega Darek.

  Laureaci konkursu - szkoły podstawowe:

  • I miejsce - Adam Stańczyk reprezentujący Szkołę Podstawową nr 30 w Olsztynie, przygotowany przez Krystynę Mejłun;
  • II miejsce - Paulina Wojtanowska reprezentująca Zespół Szkół Szkołę Podstawową w Kandytach Szkołę Filialną Im. Ireny Kwinto w Pieszkowie, przygotowana przez Marię Borodzicz;
  • III miejsce - Wiktoria Marczenko reprezentująca Zespół Szkół Szkołę Podstawowę w Kandytach Szkołę Filialną Im. Ireny Kwinto w Pieszkowie, przygotowana przez Marię Borodzicz;
  • Wyróżnienia otrzymali: Michał Grzebski reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 w Nidzicy, przygotowany przez s. Halinę Grygo MSF oraz Przemysław Piekarski reprezentujący Szkołę Podstawową nr 4 w Ornecie, przygotowany przez Janinę Krzyżanowską.

  Laureaci konkursu - gimnazja:

  • I miejsce - Patrycja Liczmańska reprezentująca Gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Miłakowie, przygotowana przez Tadeusza Bułaka;
  • II miejsce - Anna Góra reprezentująca Gimnazjum nr 1 w Morągu, przygotowaną przez Barbarę Ostojską;
  • III miejsce - Dominik Nowosielski reprezentujący Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świątkach pod opieką Piotra Łuka;
  • Wyróżnienia otrzymali: Weronika Boraczyńska reprezentująca Gimnazjum nr 1 w Morągu, przygotowana przez Anettę Morenc; Weronika Klisz reprezentująca Gimnazjum publiczne im. Jana Pawła II w Pieniężnie, przygotowana przez Anetę Szydłowską-Kisielewicz.
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół