• facebook
 • rss
 • Liturgiczne misterium

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 19.03.2016 10:00

  Punktem kulminacyjnym było rozważanie męki Chrystusa.

  Schola Węgajty wystawiła w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie dramat liturgiczny „Ludus Passionis - Gra o Męce Pańskiej” - według XIII-wiecznego rękopisu Carmina Burana z klasztoru Benediktbeuern.

  - Jest to liturgiczne misterium średniowieczne, podczas którego rozważamy ważne fakty z ostatnich chwil życia Jezusa. Piękną sceną jest nawrócenie Marii Magdaleny, która jest symbolem Kościoła nieustannie się nawracającego i wezwanego do umiłowania Chrystusa. Punktem kumulacyjnym są rozważania samej męki Chrystusa, kiedy wpatrujemy się w Ukrzyżowanego, wcześniej osądzonego i wydanego - wyjaśnia ks. Sławomir Ropiak, który celebrował to misterium.

  W kościele zapalano dziesiątki świec, jedna po drugiej. Po chwili zapach wosku i palących się knotów roznosił się po świątyni. Nastała cisza otoczona półmrokiem. Zgaszono światła i tylko tańczące ognie świec rozpraszały mrok. Zza głównego wejścia do konkatedry św. Jakuba w Olsztynie rozległ się śpiew. Tak rozpoczął się dramat liturgiczny, który zgromadził w kościele licznych widzów.

  Schola Teatru Węgajty powstała w styczniu 1994 roku i działa w ramach Stowarzyszenia Teatr Węgajty i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego i antropologią kultury.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół