• facebook
 • rss
 • Podejmujcie to wezwanie

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 24.03.2016 15:30

  Ta Msza św. jest weryfikacją kapłaństwa i dziękczynieniem za powołanie.

  Starożytna tradycja wiąże tę uroczystą Mszę św. z obrzędem poświęcenia olejów. Kapłani, pod przewodnictwem swojego biskupa, gromadzą się przed ołtarzem, by wyrazić jedność całego prezbiterium. Również tego dnia odnawiają przyrzeczenia święceń kapłańskich. Msza Krzyżma, poświęcenia olejów, odnowienia przyrzeczeń, jedności kapłańskiej.

  W konkatedrze św. Jakuba ławki nawy głównej zajęte są przez kapłanów. Złoto ornatów odbija światła. Rusza procesja. Krzyż, służba liturgiczna, Pismo Święte, biskupi kościoła warmińskiego… Jeszcze przed Mszą św. życzenia w imieniu prezbiterium warmińskiego złożył biskupom rektor WSD „Hosianum”, ks. Paweł Rabczyński.

  - Dziś, w Wielki Czwartek, prezbiterium warmińskie gromadzi się wokół swojego biskupa, następcy apostołów, aby podziękować Bogu za życie, powołanie i posługę biskupią naszych pasterzy - mówił ks. Rabczyński. Podkreślał, że to jest dzień, w którym kapłani wracają pamięcią do swoich święceń, kiedy składali swojemu biskupowi przyrzeczenia czci i posłuszeństwa, by być pasterzami wiernych.

  - Dziękujemy za dar naszego powołania i sakrament święceń. Nasze dziękczynienie składamy w Roku Miłosierdzia, w 1050. rocznicę Chrztu Polski, w 25. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do Olsztyna. Życzymy abp. Wojciechowi Ziembie i biskupom doświadczania każdego dnia stałej Komunii z całym prezbiterium. Niech Bóg wynagrodzi ofiarną posługę nauczania, uświęcania i rządzenia - mówił ks. Paweł. Następnie życzenia złożyli alumni WSD „Hosianum” oraz przedstawiciele służby liturgicznej - ceremoniarze z parafii św. Jana Chrzciciela oraz św. Brunona w Bartoszycach.

  Mszy Krzyżma przewodniczył abp Wojciech Ziemba. Wygłosił również homilię, w której mówił o jedności kapłanów i nieuniknionym rozliczeniu każdego z nich, przed Chrystusem, z otrzymanych talentów. - Ta Msza św. jest weryfikacją naszego kapłaństwa i dziękczynieniem za powołanie oraz rozliczeniem  przed Bogiem samym z talentów, które otrzymaliśmy - mówił metropolita.

  Podkreślał, że wraz z kapłańskim dziękczynieniem do Boga kierowane są prośby, by nie zabrakło nowych powołań. - Dlatego z nadzieją spoglądamy na liturgiczną służbę ołtarza. Dziękuję wam za obecność w konkatedrze. Spełniajcie swoje ministranckie obowiązki z dumą, z radością i odpowiedzialnością. A jeśli usłyszycie wezwanie od Chrystusa, abyście się stali Jego kapłanami, odważnie podejmujcie to wezwanie - apelował abp. Ziemba.

  Na koniec metropolita złożył kapłanom życzenia, aby Bóg błogosławił im w prowadzeniu ludu Bożego do Ojca. - Niech Pan Żniwa dodaje wam sił. Odnajdujcie radość w pokornej służbie w cieniu krzyża. Ten krzyż bowiem jest drogą do rzeczywistości, w której uczestniczymy podczas każdej Eucharystii. Życzę wam radosnej służby w Kościele - mówił metropolita.

  Po homilii kapłani, wspominając dzień swoich święceń, odnowili przyrzeczenia wobec arcybiskupa. Na Eucharystii abp Józef Górzyński poświęcił olej Krzyżma, który używany jest w sakramencie chrztu i bierzmowania, oraz olej chorych służący do namaszczania chorych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół