• facebook
 • rss
 • Po ostatniej akcji

  kfk

  dodane 24.04.2016 16:00

  Najlepsi szabliści w Polsce walczyli o kolejne punkty w klasyfikacji Polskiego Związku Szermierczego. Wśród nich zawodnicy z Olsztyna.

  W Poznaniu 23 kwietnia odbył się Ogólnopolski Turniej Młodzików w szabli, który brany jest pod uwagę w klasyfikacji Polskiego Związku Szermierczego. Na zawody przyjechali najlepsi młodzi szabliści z Polski - w sumie 119 zawodników z 10 klubów - w tym 12 zawodników i zawodniczek z UKS Hajduczek Olsztyn.

  Rywalizację rozpoczęli chłopcy: Piotr Kozłowski, Filip Kusak, Oskar Kusak, Paweł Pazerski, Krzysztof Rychta i Kacper Staniszewski. Po walkach grupowych do fazy pucharowej turnieju zakwalifikowali się: Piotr Kozłowski, Filip Kusak, Oskar Kusak i Krzysztof Rychta.

  Piotr Kozłowski przegrał pierwszą walkę pucharową, ulegając Mateuszowi Stasiakowi z KKSZ Konin 11:12. Oskar Kusak w pierwszej fazie pucharów pokonał 12:9 Jana Rzepniewskiego z MUKS „Victor”. W walce o najlepszą szesnastkę turnieju uległ 9:12 Aleksandrowi Komendzie z PTS Jagiellończyk Białystok. Filip Kusak również nie wygrał walki tej fazy pucharów, ulegając Gabrielowi Jarkowi z KKSZ Konin 11:12.

  Najlepiej w turnieju wypadł Krzysztof Rychta. Po rundzie grupowej zajmował 6 miejsce, dzięki czemu nie musiał walczyć w pierwszej fazie pucharowej. W walce o najlepszą 32 zawodów pokonał 12:6 Stanisława Winiewskiego z AZS AWF Warszawa.

  W kolejnej fazie pucharów pokonał 12:6 Kacpra Nowaka z UKS Szabla Brzoza, zaś w walce o najlepszą czwórkę turnieju Bartosza Ruszczyka z Dragona Łódź. W walce o finał uległ Rafałowi Gałeckiemu z AZS AWF Warszawa 6:12, zajmując ostatecznie bardzo dobre III miejsce.

  - Cieszy mnie, że ciężka praca na treningach przyniosła efekty. Jest to kolejny dowód na to, że w sporcie trzeba wiele cierpliwości, pokory i wytrwałości. Krzysztof przez ostatni rok zrobił ogromny postęp. Ostatni taki sukces u chłopców w zawodach najwyższej rangi w Polsce mieliśmy w 2013 r., kiedy brązowy medal zdobył Cezary Białecki, nasz wychowanek a obecnie członek kadry narodowej Polski juniorów - mówi Adam Sobczyk, trener UKS Hajduczek.

  - To dla mnie ogromny sukces i satysfakcja. Jak się czuję? Ogromna radość, poczucie szczęścia. Ale wiem, że przede mną czerwcowe mistrzostwa Polski. Muszę dalej ciężko trenować - przyznał Krzysztof Rychta.

  W sumie podczas turnieju 50 zawodników z 10 klubów stoczyło 304 pojedynki, zadając 2134 punktowane trafienia.

  Po chłopcach swoją rywalizację rozpoczęły dziewczęta, wśród nich zawodniczki Hajduczka: Pola Domżalska, Nina Kondrusik, Aniela Kozłowska, Klaudia Malgrem, Amelia Marczuk i Maria Ozygała.

  Po walkach w grupach do fazy pucharowej turnieju zakwalifikowały się: Pola Domżalska, Nina Kondrusik, Aniela Kozłowska i Klaudia Malgrem.

  Nina przegrała pierwszą walkę pucharową 3:12 z Justyną Nowik z UKS 13 Białystok. Pola Domżalska pokonała Kaję Skowrońską z AZS AWF Warszawa 12:9, jednak w walce o najlepszą 16 turnieju musiała uznać wyższość Jagody Witały z UKS Szabla Brzoza.

  Podobnie Klaudia Malgrem - w pierwszej walce pucharowej pokonała Natalię Andrzejak z O.Ś. AZS Poznań 12:3, jednak przegrała następny pojedynek 9:12 z Weroniką Bieniasz z UKS 13 Białystok.

  Ogromną niespodziankę sprawiła najmłodsza zawodniczka Hajduczka, Aniela Kozłowska (urodzona w 2005 r., a kategoria wiekowa młodzik obejmuje zawodników z roczników 2002-2004).

  W pierwszej walce pucharowej pokonała 12:9 Nelę Jeziorską z AZS AWF Warszawa. W drugiej 12:10 Anastazję Figułę z AZS AWF Poznań. W walce o najlepszą ósemkę  turnieju spotkała się z Weroniką Maliszewską UKS 13 Białystok - zwyciężczynią poprzedniego turnieju młodzików, sklasyfikowaną w rankingu Polskiego Związku Szermierczego jako druga zawodniczka w Polsce.

  - Przed walką pomyślałam, że przecież i tak osiągnęłam już sukces i nie ma większego znaczenia, z kim mam walczyć. Po prostu muszę wyjść na planszę i zrobić to, czego uczy mnie trener. I zrobiłam to - opowiada Aniela Kozłowska.

  Okazało się, że z sukcesem. Aniela pokonała Weronikę Maliszewską 12:11, awansując do grona najlepszych zawodników turnieju.

  - Był stan 11:11. Co robić? Jaką akcję, bo przecież walczę z najlepszą szablistką w Polsce, do tego o wiele wyższą… Przecież mogę schować się jej pod ramię - śmieje się Aniela. - I pomyślałam, że zaryzykuję, pójdę z szybkim natarciem robiąc jednocześnie lekki unik. Akcja i jedna lampa! Miałam łzy szczęścia w oczach po ostatniej akcji. Wygrałam - cieszy się. W walce o strefę medalową musiała uznać wyższość Wiktorii Ziębacz z TMS Sosnowiec - 7:12.

  - Miejsca Anieli i Krzysztofa, oczywiście i innych zawodników też, dowodzą, że w naszym klubie profesjonalnie trenujemy szermierkę, choć przecież nie mamy tak doskonałych warunków jak kluby w Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Koninie czy na Śląsku - mówi Adam Sobczyk. - Ci zawodnicy są trenowani profesjonalnie. Widać, że są dobrze ułożeni. Jeśli będą tak dalej prowadzeni przez trenera Sobczyka, jestem przekonany, że osiągną w szermierce sukces. Zresztą, przecież już osiągają - uśmiecha się Piotr Stroka, trener AZS AWF Warszawa.

  W sumie podczas turnieju 69 zawodniczek z 10 klubów stoczyło 462 pojedynki, zadając 3127 punktowanych trafień.

  Zawodnicy UKS Hajduczek biorą udział w programie współfinansowanym przez urząd miasta w Olsztynie - „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”.

  Wyniki chłopcy:
  I miejsce – Oskar Peliński – Zagłębiowski Klub Szermierczy
  II miejsce – Rafał Gałecki – AZS AWF Warszawa
  III miejsce – Krzysztof Rychta – UKS Hajduczek Olsztyn
  III miejsce – Tymon Kozanecki – Warszawa
  -----------------------------------------------------------
  20 miejsce – Filip Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn
  30 miejsce – Oskar Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn
  33 miejsce – Piotr Kozłowski – UKS Hajduczek Olsztyn
  47 miejsce – Kacper Staniszewski – UKS Hajduczek Olsztyn
  50 miejsce – Paweł Pazerski – UKS Hajduczek Olsztyn

  Wyniki dziewczęta:
  I miejsce – Emilia Rowińska – AZS AWF Warszawa
  II miejsce – Natalia Gałecka – AZS AWF Warszawa
  III miejsce – Anastasija Ogneva - Łotwa
  III miejsce – Wiktoria Ziębacz – TMS Sosnowiec
  -----------------------------------------------------------
  7 miejsce – Aniela Kozłowska – UKS Hajduczek Olsztyn
  19 miejsce – Klaudia Malgrem – UKS Hajduczek Olsztyn
  30 miejsce – Pola Domżalska – UKS Hajduczek Olsztyn
  38 miejsce – Nina Kondrusik – UKS Hajduczek Olsztyn
  58 miejsce – Amelia Marczuk – UKS Hajduczek Olsztyn
  68 miejsce – Maria Ozygała – UKS Hajduczek Olsztyn

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół