• facebook
 • rss
 • Inspiracją były organy

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 25.05.2016 10:25

  W niedzielę na reszelskich organach zagra Michał Dąbrowski.

  W najbliższą niedzielę (29 maja) o 19.00 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu odbędzie się inauguracyjny koncert w ramach II Reszelskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

  Zeszłoroczne koncerty cieszyły się ogromną popularnością. Przychodzili na nie nie tylko mieszkańcy Reszla i okolic, ale też wielu turystów.

  W tym roku jako pierwszy spośród artystów zaprezentuje się Michał Dąbrowski, absolwent Wydziału Wychowania Muzycznego oraz Wydziału Instrumentalnego w klasie organów prof. Józefa Serafina w warszawskiej PWSM. Uczestniczył on w międzynarodowych konkursach organowych w Chartres i Pradze.

  Podczas konkursu improwizacji organowej w ramach „Internationale Orgeltage in Muensterland” w roku 1979 zdobył II nagrodę. Od 1979 r. kieruje Chórem Akademickim SGGW, wraz z którym wykonał szereg wielkich form oratoryjnych, m.in: „Magnificat”, „Johannespassion” i Mszę h-moll J. S. Bacha, „Requiem” W. A. Mozarta, „Ein Deutsches Requiem” J. Brahmsa. Od 1983 r. równolegle pełni obowiązki organisty kościoła Świętego Krzyża w Warszawie, skąd w każdą niedzielę Polskie Radio transmituje Msze św.

  - Skąd pomysł na cykl koncertów? Ze złego stanu technicznego reszelskich organów - mówi Karol Światłowski, kierownik artystyczny. Wspomina dzień, kiedy wracał z Kętrzyna do Reszla. Zajechał do Świętej Lipki, gdzie spotkał ówczesnego reszelskiego proboszcza, ks. Dyzmę Wyrostka. Zagadał wówczas, że „trzeba coś z naszymi organami zrobić”. Podsunął pomysł koncertów organowych, z których dochód można by przeznaczyć na remont parafialnego instrumentu.

  Później Karol zaczął zbierać artystów, dzwonić, pytać, prosić o pomoc. Tak udało się w zeszłym roku po raz pierwszy zorganizować sześć koncertów.

  Kolejny koncert w Reszlu odbędzie się 12 czerwca o 19.00. Tym razem będzie on poświęcony twórczości Feliksa Nowowiejskiego.

  - Wejście na koncerty jest bezpłatne. Po koncercie można na tacę wrzucić pieniądze na remont organów - mówi kierownik artystyczny.

  II Reszelskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej odbywają się pod patronatem „Gościa Niedzielnego”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół