Nowy Numer 11/2018 Archiwum

Już ponad 130 mln złotych trafiło do rodzin

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dotychczasową realizację programu Rodzina 500 plus.

Z zebranych danych (stan na 15 czerwca) wynika, że w województwie warmińsko-mazurskim wpłynęło 102 040 wniosków, z czego około 16 proc. drogą elektroniczną. Razem daje to ok. 90 proc. szacowanej przez gminy liczby rodzin uprawnionych do świadczenia.

- Wszystkie gminy mają zabezpieczone środki na realizację programu i wypłaty, nie ma żadnych technicznych przeszkód, także po wydaniu decyzji środki powinny niezwłocznie trafić do rodzin - wyjaśnia Artur Chojecki, wojewoda. Joanna Jabłonka-Kastrau zaznacza jednak, że nie można oczekiwać, że pieniądze wpłyną do nas następnego dnia po wydaniu decyzji. - Zgodnie z ustawą termin wydania decyzji i wypłata świadczenia to 3 miesiące. Jak jednak pokazuje dotychczasowe doświadczenie - do czego zachęcamy - gminy nie czekają i jak najszybciej przekazują pieniądze do rodzin - tłumaczy Jabłonka-Kastrau.

Do połowy czerwca aż 130,4 mln złotych trafiło już do rodzin, a rekordowa wypłata świadczenia trafiła do rodziny, w której jest 9 dzieci.

Program Rodzina 500 plus działa od kwietnia i jeśli jeszcze ktoś nie złożył wniosku to - jeśli liczy na wyrównanie od 1 kwietnia - ma na to czas tylko do 1 lipca. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek, bez wyrównania od początku kwietnia.

- Apeluję do mieszkańców naszego województwa, aby nie czekali ze złożeniem wniosku o świadczenie do 1 lipca, a złożyli go wcześniej, co pozwoli uniknąć kolejek w ostatnim dniu - zachęca wojewoda Artur Chojecki.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy