• facebook
 • rss
 • Odkrywane tajemnice ciesiołki

  kfk

  dodane 04.07.2016 11:20

  Będzie obrzucanie gliną, utykanie mchu i korowanie żerdzi.

  Tajemnice ciesiołki, czyli jak dawniej budowano? - O tym będzie  można się przekonać już 10 lipca, w najbliższą niedzielę, w skansenie w Olsztynku, składając drewnianą ścianę lub pokrywając model dachu trzciną. Będzie to także okazja do spotkania oko w oko ze szkodnikami drewna oraz drewnojadami, którym będzie można się przyjrzeć pod lupą - zachęca dyrektor Ewa Wrochna.

  Tego dnia można będzie dowiedzieć się o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu.

  - Nasi pracownicy omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup, pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie oraz zaprezentują detal architektoniczny i zasady zdobienia budynków. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć obrzucanie fragmentu drewnianej ściany gliną, utykanie mchu pomiędzy balami, korowanie żerdzi za pomocą toporka i ośnika oraz spróbować swoich sił w składaniu drewnianej ściany, a także pozna schemat budowy domu na przykładzie wiernych modeli chałup - wymienia Wrochna.

  Ale to nie wszystko. Będzie można przyjrzeć się pracy dekarza, a nawet samemu spróbować pokryć model dachu trzciną.

  Na gości będzie również czekać muzealny konserwator, który opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich, będzie można także poznać drewnojady, a niektóre zobaczyć pod lupą.

  - Na stoisku będą udostępnione przedmioty zniszczone przez rożne szkodniki. Zaprezentowany zostanie tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką - mówi dyrektor.

  Zaproszeni goście pokażą i opowiedzą o swoich zawodach i pasjach: architekt Piotr Olszak opowie o projektowaniu współczesnych domów inspirowanych tradycyjnym budownictwem ludowym oraz zaprezentuje swoje projekty zaś Andrzej Staśkiewicz o roli dziada wędrownego w kulturze i niezwykłym instrumencie, jakim jest lira korbowa, pokaże także inne proste drewniane instrumenty. Konserwator zabytków Justyna Dzieciątkowska zaprezentuje ręcznie malowane tapety inspirowane starymi wzorami oraz zaprosi na warsztaty czerpania papieru.

  - A wszystko odbędzie się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku, wokół  karczmy z zajazdem z Małszewa i zagród z chałupami z Burdajn i Chojnika. Impreza odbędzie się w godz. 11:00-17:00. Serdecznie zapraszam - dodaje Ewa Wrochna.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół