• facebook
 • rss
 • Piękna jest wasza Warmia

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 21.07.2016 21:25

  Pielgrzymi przybyli do miasta, gdzie Kopernik „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”.

  Katedra wypełniła się śpiewem pielgrzymów   Katedra wypełniła się śpiewem pielgrzymów Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Kolejny dzień wizyty pielgrzymów ŚDM na Warmii. Większość grup wyjechała do Fromborka, by wspólnie modlić się w katedrze archidiecezji warmińskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

  Tym razem goście podróżowali pociągiem, takim jak za dawnych lat. Spalinowa lokomotywa, piętrowe wagony, a w środku rozśpiewane grupy z Francji, Niemiec, Austrii i Łotwy. - Wspaniała podróż. Pociąg jechał jakoś wolno, ale to dodawało uroku, bo można było podziwiać piękne widoki. Ładna ta Warmia - mówi Agnes.

  Młodzi dojechali do Braniewa, gdzie przywitała ich burmistrz miasta Monika Trzcińska. Dalej, już autokarami, udali się do Fromborka.

  Parkingi są u podnóża katedralnego wzgórza. Aby dojść do kościoła, trzeba nieco trudu. - Ale jesteśmy przecież młodzi i pełni energii - śmieje się Beatrice. Spogląda na majestatyczną katedrę, której wieżyczki kontrastują z błękitem nieba. - Ciekawa jestem, jak wygląda w środku - zastanawia się i wraz z cała grupą rusza pod górkę.

  Wspólnej Eucharystii przewodniczył bp Viktors Stulpins z diecezji lipawskiej   Wspólnej Eucharystii przewodniczył bp Viktors Stulpins z diecezji lipawskiej Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Czy pielgrzymi mogą żyć bez śpiewu? Zdaje się, że ci, którzy przybyli na Warmię nie. Intonują Hymn ŚDM, języki przeplatają się, raz wybija się niemiecki, to znów  francuski,  gdzieś w tle słychać mniejszą grupę z Łotwy.

  Katedra przywitała ich ciszą. Taką majestatyczną, jakby wsłuchaną w ich młode serca. Niektórzy już w jej progu wyjęli aparaty fotograficzne, inni wyciągnęli komórki, by zrobić zdjęcia. - Piękna… Nastrojowa… Aż chce się na chwilę wyciszyć - szepcze Christian.

  - Serdecznie witam was we Fromborku. Zapewne zastanawiacie się, dlaczego organizatorzy waszego pobytu na Warmii zaprosili was do Fromborka. To wyjątkowe miejsce dla naszej wiary. To tu w 1243 r. nasi przodkowie zaprosili Jezusa, by zamieszkał wśród nas, a papież Innocenty IV ustanowił diecezję warmińską. W 1260 r. stolicą diecezji został Frombork. Tu wybudowano pierwszą drewnianą katedrę - mówił proboszcz ks. Jacek Wojtkowski.

  Opowiadał o historii świątyni, wpływie kanoników na sztukę, kulturę i naukę. Podkreślał fakt, iż właśnie we Fromborku przez ponad 30 lat mieszkał Mikołaj Kopernik, i właśnie tu „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, przeprowadzając obserwacje astronomiczne, których efekty spisał w swojej kanonii obok katedry, a zatytułował: „O obrotach sfer niebieskich”. - Mikołaj Kopernik pochowany jest w tej katedrze. Tu spoczywają jego doczesne szczątki - mówił.

  Muzeum Mikołaja Kopernika - to był obowiązkowy punkt zwiedzania wzgórza katedralnego   Muzeum Mikołaja Kopernika - to był obowiązkowy punkt zwiedzania wzgórza katedralnego Krzysztof Kozłowski /Foto Gość W imieniu mieszkańców gości przywitała burmistrz Fromborka Małgorzata Wrońska. - Witam was w mieście Mikołaja Kopernika. Mam nadzieję, że będziecie mile  wspominać pobyt w naszym mieście. Życzę miłego pobytu. Mam nadzieję, że to nasze miasteczko oczaruje was i zechcecie kiedyś wrócić do Fromborka - mówiła.

  Swoją wizytę we Fromborku młodzi rozpoczęli od Eucharystii, której przewodniczył łotewski bp Viktors Stulpins z diecezji lipawskiej. W homilii podkreślał znaczenie Słowa Bożego w życiu każdego człowieka, że ono trafia do naszych serc w różnych sytuacjach, często niespodziewanych.

  - Dzisiaj Jezus wzywa nas do słuchania Słowa Bożego. Jesteśmy w niezwyczajnych warunkach. Poza swoim domem, poza swoim państwem. Jest nas dużo i jesteśmy różni. Ale Słowo Boże jest jedno i trafia do każdego z nas, dając powód do refleksji. Bo Słowo trzeba słuchać cierpliwie, czasem mówi do nas w ciszy, a my w milczeniu winniśmy być cierpliwi - mówił bp Stulpins.

  Każdy, kto wszedł na wieżę, mógł podziwiać panoramę miasta i okolicy   Każdy, kto wszedł na wieżę, mógł podziwiać panoramę miasta i okolicy Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Po Mszy św. był posiłek. Później młodzi zwiedzali wzgórze katedralne. Odwiedzili Muzeum Mikołaja Kopernika oraz podziwiali panoramę miasta i okolicy z widokowej wieży. Chętni mogli również zwiedzić katedrę. - Jakoś Kopernik nie kojarzył mi się z tymi rejonami. To ważne miejsce, historyczne - mówi Luis.

  Na wieży widokowej sporo osób. Jest i grupa z Łotwy ze swoim biskupem. - Piękne wrażenia, niezwykła gościnność. Możemy wspólnie modlić się, uczestniczyć we Mszy św. To jest najważniejsze, że młodzi widzą innych z różnych państw i uświadamiają sobie, że nie są sami. Czują wspólnotę, umacniają swoją wiarę, dotykają wspólnoty Kościoła - mówi bp Viktors Stulpins.

  W Polsce był wiele razy, we Fromborku jest pierwszy raz. - Można wiele zobaczyć, choćby piękną sztukę całej katedry. I osoba Mikołaja Kopernika. Chyba zbyt wiele osób nie kojarzyło go z tym miejscem. A widoki… można stać i długo podziwiać. Piękna jest wasza Warmia - dodaje.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół