• facebook
 • rss
 • Inwestycje na kolei

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 26.07.2016 18:38

  Na rozwoju linii kolejowych zyska zwłaszcza północno-wschodnia część regionu.

  W urzędzie wojewódzkim odbyła się konferencja dotycząca rozwoju kolejnictwa: „Kolej wraca na Warmię i Mazury - konsultacje krajowego programu kolejowego”. W konferencji wziął udział wiceminister Jerzy Szmit, prezes zarządu spółki PLK Ireneusz Merchel i wojewoda Artur Chojecki. Było to jedno z pierwszych spotkań w ramach zaplanowanych do września konsultacji publicznych zaktualizowanego projektu Krajowego Programu Kolejowego (KPK).

  Podczas spotkania mówiono o najważniejszych inwestycjach kolejowych zaplanowanych na najbliższe lata w regionie. - Co najmniej 1,5 mld zł zostanie przeznaczone w najbliższych latach na modernizację linii kolejowych w woj. warmińsko-mazurskim - poinformował wiceminister Jerzy Szmit.

  Według niego realizacja zapisanych w tym programie projektów kolejowych - w połączeniu z planowanymi inwestycjami drogowymi, budową kanału przez Mierzeję Wiślaną i „obiecującym początkiem działalności lotniska w Szymanach” - przyniesie radykalną poprawę dostępności komunikacyjnej Warmii i Mazur. - Jest to tym bardziej istotne, że na rozwoju linii kolejowych zyska zwłaszcza północno-wschodnia, dotychczas najbardziej zaniedbana pod tym względem, część regionu - podkreślał wiceminister Jerzy Szmit.

  - Na tzw. „liście podstawowej” dla naszego województwa przewidziano pięć projektów o łącznej wartości ponad 1,5 mld zł. Kolejne dwie inwestycje w tym regionie za ok. 750 mln zł umieszczono na liście rezerwowej - mówił prezes zarządu spółki PLK Ireneusz Merchel.

  Na „liście podstawowej” znalazły się modernizacje linii kolejowych nr 38 na odcinku Ełk-Korsze wraz z elektryfikacją, nr 216 na odcinku Działdowo-Olsztyn, nr 219 na odcinku Ełk-Szczytno, a także rewitalizacja linii nr 221 Gutkowo-Braniewo i prace na linii nr 353 na odcinku Jabłonowo Pomorskie-Iława-Olsztyn-Korsze.

  Na liście rezerwowej są natomiast prace na linii E 75 na odcinku Białystok-Suwałki-Trakiszki oraz rewitalizacja linii nr 220 z Olsztyna do Gutkowa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół