• facebook
 • rss
 • Krzyż dla kanonika

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 09.09.2016 22:26

  - Nie ukrywam, że jestem zaskoczony tym wyróżnieniem - mówi ks. Jacek Wojtkowski.

  Na olsztyńskim zamku zainaugurowano Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach, którym przyświeca hasło: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki”.

  - Coroczne odkrywanie duchowego i kulturowego bogactwa własnego regionu, poznanie wartości związanych z historią, tradycją i kulturą kształtującą tożsamość  narodową to nadrzędne cele tego święta - podkreśla Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalny konserwator zabytków.

  Nasze województwo jest bogate w cenne zabytki architektury, poczynając od średniowiecza po początek XX wieku. Jest wiele miejsc i instytucji, które zajmują się ochroną dziedzictwa narodowego. - Dzięki tym dniom możemy przybliżyć je szerszemu gronu i pochwalić się tym, co mamy, jak dbamy o to. To duża wartość - uważa Elżbieta Jelińska, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.

  - Najprostszą definicję kultury podał ojciec święty Jan Paweł II: „Kultura jest to uprawa umysłu”. A więc duchowość. Z tą duchowością związanych jest wiele zabytków Warmii i Mazur. To jest powód naszej dumy. Powinniśmy je prezentować, zapraszać gości, zainteresować nimi młodzież. Kolejne pokolenie przecież przejmie to dziedzictwo - zauważa Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko mazurski.

  Podczas inauguracji postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej odznaczony został brązowym Krzyżem Zasługi ks. kanonik dr Jacek Wojtkowski. - Odznaczenie to tylko w niewielkim stopniu jest w stanie uhonorować ogromny wkład pracy wniesiony na rzecz społeczności lokalnej - mówi Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

  - Nie ukrywam, że jestem zaskoczony tym wyróżnieniem - mówi ks. Jacek Wojtkowski. - Kiedy odbiera się odznaczenia, to jest chyba moment odchodzenia w historię - uśmiecha się ks. Jacek. - Otrzymuję to odznaczenie w dziesiątym roku pracy jako archidiecezjalny konserwator zabytków - dodaje.

  Ks. Jacek Wojtkowski urodził się w 1969 r. Święcenia przyjął w 1994 r. Po studiach specjalistycznych, w 2001 r., obronił doktorat. Pracował w kurii jako notariusz kancelarii kurii, a od 2006 r. jako archidiecezjalny konserwator zabytków. Od 2009 r. jest dyrektorem Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, a od 2012 r. - proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku. W 2012 r. mianowany został kanonikiem honorowym, a w 2014 r. kanonikiem gremialnym warmińskiej kapituły katedralnej we Fromborku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół