Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dar doskonały

Abp Józef Górzyński mówił o znakach w liturgii i jej głębi, o tym, że Zmartwychwstania trwa i pociąga wszystko ku Życiu.

W siedzibie Civitas Christiana w Olsztynie  odbyło się spotkanie z abp. Józefem  Górzyńskim, który wygłosił  prelekcję dotyczącą znaczenia znaków w liturgii.

Podkreślał,  że aż dwadzieścia wieków Kościół czekał na wypracowanie pojęcia liturgii. Dopiero, w efekcie Ruchu Liturgicznego, nastąpiła refleksja nad liturgią, która doprowadziła do reformy Soboru Watykańskiego II, a definicję liturgii ukształtowano pierwszy raz dopiero w 1947 r.

- Kościół praktykował liturgię, tym żył, ona stanowiła serce życia Kościoła. Ale w tradycji nie było dokumentów, które definiowałyby tę rzeczywistość. Określano, w jaki sposób się ją celebruje, a definiowano ją  poprzez nazwę,  np. służba Boża. Sama historia liturgii to jeden z najciekawszych i najbardziej pasjonujących wymiarów życia Kościoła - mówił arcybiskup.

Abp. Józef w ciekawy sposób przybliżył istotę liturgii i odsyłał do Katechizmu Kościoła Katolickiego, który w punkcie 1085 wyjaśnia, czym jest liturgia i podkreślał,  iż  jest to wydarzenie rzeczywiste, „które miało miejsce w naszej historii, ale jest ono wyjątkowe, ponieważ wszystkie inne wydarzenia historyczne występują tylko raz i przemijają, znikają w przeszłości. Misterium Paschalne Chrystusa - przeciwnie - nie może pozostawać jedynie w przeszłości, ponieważ przez swoją Śmierć zniweczył On śmierć, a ponadto to, kim Chrystus jest, to, co uczynił i co wycierpiał dla wszystkich ludzi, uczestniczy w wieczności Bożej, przekracza wszelkie czasy i jest w nich stale obecne. Wydarzenie Krzyża i Zmartwychwstania trwa i pociąga wszystko ku Życiu.”.

Słowo Boże, przewodniczący, lud Boży i postacie Eucharystyczne - to są znaki dominujące podczas Eucharystii, które są realną obecnością Jezusa Chrystusa. - Problem z liturgią jest taki, że my ją traktujemy jako coś do zrobienia. A to nie jest tak. Liturgia to dar Nieba, który otrzymaliśmy od Tego, który z Nieba zstąpił. I to jest dar doskonały - wyjaśniał abp Górzyński.

Mówił o odpowiedniej postawie podczas Eucharystii, o tym, że  na to wyjątkowe wydarzenie winniśmy się dobrze przygotowywać i uczestniczyć w nim jako wspólnota.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy