• facebook
 • rss
 • Dar pokoju serca

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 17.10.2016 19:50

  Ból, który się pojawia po stracie dziecka nie zależy od tego, jak długo trwała ciąża, ale od więzi miłości, które zaistniały pomiędzy rodzicami i dzieckiem - mówił ks. Bartłomiej Koziej.

  Nieśli w dłoniach zapalone lampiony, od sanktuarium Maryjnego, poprzez dróżkę różańcową do kaplicy dziecka utraconego.

  Każda lampka to łzy, które często do dziś im towarzyszą, kiedy radość z nowego życia zamieniła się w setki pytań i pustkę, której nawet czas nie jest w stanie niczym wypełnić.

  Procesją zakończyło się spotkanie modlitewne z okazji Dnia Dziecka Utraconego, którego początkiem była modlitwa różańcowa przed obliczem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

  Właśnie do miejsca objawień Maryjnych, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warmińskiej, Diakonia Życia w Olsztynie oraz Kanonicy Regularni Laterańscy zaprosili tych, którzy doświadczyli śmierci dziecka, by wspólnie z nimi modlić się w gietrzwałdzkim sanktuarium.

  - Dla wielu osób, które doświadczyły poronienia, straty swojego dziecka, te chwile wyczekiwania na jego poczęcie, otoczenie go modlitwą od pierwszych dni istnienia, to cenne wspomnienia po dziecku, które zmarło. W tych pierwszych chwilach dzielono się z najbliższymi radosną nowiną. To wtedy otaczano was tą pierwszą troską, to wtedy jeszcze czekaliście na szczęśliwe urodziny, pojawiały się plany, marzenia, wyobrażenia przyszłości. Ale nie zawsze spełnia się zapowiedź: „Oto poczniesz i porodzisz”. Ból, który się pojawia po stracie dziecka nie zależy od tego, jak długo trwała ciąża, ale od więzi miłości, które zaistniały pomiędzy rodzicami i dzieckiem - mówił ks. Bartłomiej Koziej, duszpasterz rodzin archidiecezji warmińskiej.

  Mówił o cudzie narodzin, zawierzał Maryi cierpiących rodziców.

  - Z jakim bólem patrzy się na szczęśliwych rodziców, z jaką zazdrością słucha się, że innym się  udało, a nam nie… Nawet jeśli wiele czasu minęło od tych trudnych wydarzeń. Maryja zachowywała wszystkie trudne sprawy w swoim sercu. Ona i dziś patrzy na serca matek i ojców, którym nie było dane cieszyć się z narodzin dziecka. Wyprasza u Boga dar pokoju - podkreślał ks. Bartłomiej.

  Po modlitwie różańcowej zgromadzeni uczestniczyli w Mszy św. Po niej odbyła się procesja z lampionami z sanktuarium do Kaplicy Dziecka Utraconego.

  - Prosimy za tymi rodzicami, którzy borykając się z bólem po śmierci ukochanych dzieci, tracą wiarę. Jezu, prosimy za tymi, którzy przestają Ciebie kochać, wątpią w Twoją dobroć i miłość. Prosimy za tymi, którzy Ciebie oskarżają o śmierć dziecka, widząc w Tobie tyrana, bawiącego się ludzkim losem. Maryjo, odszukaj tych, którzy stracili wiarę, przechodząc przez trudne doświadczenia swojego życia - modlił się duszpasterz rodzin.

  Wcześniej odbyło się kilka podobnych spotkań modlitewnych w różnych parafiach Olsztyna. Kiedy kanonicy laterańscy zbudowali Kaplicę Dziecka Utraconego, organizatorzy postanowili przenieść miejsce spotkań do Gietrzwałdu.

  - W tym roku planujemy dodatkowo kontynuować spotkania w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie organizować comiesięczne spotkania z prelekcjami dotyczącymi obrony  życia poczętego. Pragniemy, by raz w miesiącu odbywała się Eucharystia w intencji obrony życia i rodzin - mówi Janusz Prucnal.

  Osoby skupione w prorodzinnych organizacjach chrześcijańskich planują również powołanie wspólnoty osób, które straciły dzieci. - By spotkać się, porozmawiać, podzielić się swoim doświadczeniem - dodaje pan Janusz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół