• facebook
 • rss
 • Ważniejsze niż zwycięstwo

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 12.12.2016 21:15

  Rozmawiamy ze sobą, ale kiedy stajemy na planszy, rywalizujemy. Jest to jednak czysta rywalizacja, pełna zasad i szacunku wobec przeciwnika - podkreślają szabliści.

  To był prawdziwy turniej mikołajkowy. Dlaczego? Bo gdy młodzi szabliści rywalizowali na planszach, na salę wszedł św. Mikołaj. Co zadziwiło niektórych, z mitrą, w ornacie i z pasterską laską. – To jest już nasza tradycja. W tym roku zorganizowaliśmy III Ogólnopolski Turniej Mikołajkowy w szabli. Co cieszy, gościmy ponad 90 zawodników z całej Polski – z Konina, Łodzi, Poznania, Warszawy i Olsztyna – mówi trener UKS „Szabla Brzoza” i organizator turnieju Mateusz Górski.

  Zawody oficjalnie otworzył wójt gminy Nowa Wieś Wielka Wojciech Oskwarek. Przywitał młodych szermierzy, życząc im sukcesów. – Choć sam start w tym turnieju jest już sukcesem, bo przyjechaliście tu jako najlepsi zawodnicy swoich klubów, to zwycięzca może być tylko jeden. Cieszę się, że możemy was gościć – powiedział. Następnie modlitwę przed zawodami poprowadził ks. Piotr Wencel z parafii pw. NMP Królowej Polski w Brzozie.

  Wśród szablistów startujących w zawodach byli zawodnicy olsztyńskiego klubu UKS „Hajduczek”. Rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: roczniki 2006–2004 i 2003–2001. – Cieszy fakt, że w terminarzu zawodów pojawiają się kolejne turnieje. Start w nich jest dla szablistów sprawdzeniem swoich umiejętności. Zresztą oni po prostu kochają rywalizację, te emocje, które towarzyszą startom, bez względu na to, czy jest to turniej towarzyski czy oficjalny. Dla nich każde zawody są najważniejsze – uśmiecha się trener „Hajduczka” Adam Sobczyk.

  Jako pierwsi rywalizację rozpoczęli chłopcy. Po nich na planszach stanęły dziewczęta. – Każdy start jest kolejnym doświadczeniem. Uczy panowania nad emocjami, radzenia sobie z porażkami i, oczywiście, wyzwala ogromną radość, kiedy uda się wygrać walkę – mówi Aniela. Podobnego zdania jest Filip. – Co jest wspaniałe, to my już się z zawodnikami z innych klubów dobrze znamy. Rozmawiamy z sobą, ale kiedy stajemy na planszy, rywalizujemy. Jest to jednak czysta rywalizacja, pełna zasad i szacunku wobec przeciwnika. Taka jest właśnie szermierka – dodaje.

  Szabliści „Hajduczka” start na zawodach w Brzozie mogą uznać za udany. Aż 5 zawodników stanęło na podium. Ze złotem do Olsztyna wróciła Aniela Kozłowska, srebrny medal wywalczył Filip Kusak, zaś brązowe – Weronika Borkowska, Krzysztof Rychta i Oskar Kusak.

  – Pragnę serdecznie podziękować wójtowi Wojciechowi Oskwarkowi oraz staroście bydgoskiemu Wojciechowi Porzychowi za ufundowanie nagród głównych – szabli. Dziękuję Andrzejowi Kubiakowi, dyrektorowi Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich starostwa powiatowego w Bydgoszczy oraz Waldemarowi Owczarzakowi, sołtysowi Brzozy za wsparcie w organizacji turnieju i ufundowanie upominków dla uczestników turnieju. Dziękujemy także dyrektorowi Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Brzozie, Zbigniewowi Smutkowi za umożliwienie przeprowadzenia zawodów w sali gimnastycznej gimnazjum – wymienia Mateusz Górski.

  O tym, że ten turniej jednoczy mieszkańców i miłośników szermierki może świadczyć fakt, że rodzice szablistów z „Szabli Brzoza” przygotowali dla zawodników poczęstunek. Ciasta, kanapki, owoce i napoje. – To był naprawdę dobry turniej. Co najważniejsze, wzmocnił przyjaźń, która łączy – mimo rywalizacji – młodych sportowców. To jest nawet ważniejsze niż zwycięstwo – podkreśla Adam Sobczyk.

  Wyniki zawodów:
  Kategoria młodzika - dziewczęta
  1. Aniela Kozłowska – UKS Hajduczek Olsztyn
  2. Sonia Kozanecka – Dragon Łódź
  3. Amelia Górowska – Dragon Łódź,
  3. Karina Pakuła – KKSZ Konin

  Chłopcy:
  1. Benedykt Denkiewicz – UKS Szabla Ząbki
  2. Bartosz Rosłon – Akademia Integracji Warszawa
  3. Oskar Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn
  3. Kacper Pękała – UKS Szabla Ząbki
  ……………………………………………
  14. Kacper Staniszewski – UKS Hajduczek Olsztyn

  Kategoria juniora młodszego dziewczęta:
  1. Barbara Szulc – OŚ AZS Poznań
  2. Aleksandra Romańczyk – UKS Riposta Olsztyn
  3. Weronika Borkowska – UKS Hajduczek Olsztyn
  3. Aischa Hadj Bachir – KKSZ Konin
  ……………………………………………
  5. Klaudia Malgrem – UKS Hajduczek Olsztyn
  20. Amelia Marczuk – UKS Hajduczek Olsztyn

  Chłopcy:
  1. Wiktor Sykulski – Dragon Łódź
  2. Filip Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn
  3. Bartosz Ruszczyk – Dgaron Łódź
  3. Krzysztof Rychta – UKS Hajduczek Olsztyn
  ……………………………………………
  16. Piotr Kozłowski – UKS Hajduczek Olsztyn

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół