• facebook
 • rss
 • Maryja uczy otwierać się na Syna

  Łukasz Czechyra

  dodane 24.12.2016 09:08

  Życzenia abp. Józefa Górzyńskiego.

  Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przeżywamy ze szczególną wdzięcznością Bogu za wielkie dary Jego łaski, jakich doświadczyliśmy w minionym roku. W Kościele powszechnym był to Jubileuszowy Rok Miłosierdzia przeżywany pod przewodnictwem papieża Franciszka. Dla nas, Polaków, to ogólnokościelne wydarzenie miało szczególny wyraz przez zorganizowane w naszej ojczyźnie Światowe Dni Młodzieży. Miały one swoją kulminację w Krakowie, mieście miłosierdzia, wraz z młodzieżą z całego świata, która jadąc na spotkanie z papieżem, wpierw gościła we wszystkich diecezjach naszego kraju. Także rodziny i parafie naszej archidiecezji otworzyły się gościnnie na pielgrzymów ze świata, i mogli przeżyć razem z nimi wspaniałą przygodę dzielenia się wiarą.

  Obchodziliśmy również uroczystości upamiętniające 1050. rocznicę chrztu Polski. Podejmowaliśmy refleksję nad naszą tożsamością chrzcielną w wymiarze osobistym i narodowym. Podsumowanie tej refleksji był akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Naszego Króla i Pana, który uroczyście złożyliśmy w kończącą rok kościelny uroczystość Chrystusa Króla.

  Przed nami rok, w którym prowadzić nas będą Chrystusowe słowa „Idźcie i głoście”. To posłanie nas do dzielenia się wiarą i do dawania świadectwa o Jezusie Chrystusie, w którego uwierzyliśmy. Na tej drodze prowadzić nas będzie Maryja, pierwsza Uczennica Pana; pierwsza, która w Niego uwierzyła i zrodziła Go światu. Nadchodzący rok to wielkie rocznice związane z Jej objawieniami. W maju obchodzona będzie 100. rocznica objawień fatimskich, a we wrześniu 140. objawień w gietrzwałdzkich. Ponadto, obchodzone będą uroczyście także wielkie rocznice koronacji cudownych wizerunków Maryi: w sierpniu 300. rocznica koronacji Obrazu Jasnogórskiego, a we wrześniu 50. koronacji Obrazu Gietrzwałdzkiego. Jak widzimy, dla naszej Warmińskiej Archidiecezji, będzie to szczególna okoliczność i szczególne zobowiązanie do dobrego przygotowania i godnego przeżycia uroczystości gietrzwałdzkich, które przypadną w niedzielę, 10 września. Już dziś zachęcam do udziału w tych ważnych wydarzeniach i do nawiedzania w nadchodzącym roku naszego gietrzwałdzkiego sanktuarium.

  Matka Najświętsza, która objawiając się w Gietrzwałdzie obiecała, że „zawsze będzie z nami”, niech będzie także z nami w naszych rodzinnych wspólnotach, gdy zasiądziemy do wigilijnego stołu. Niech będzie pomocą i natchnieniem do wyrażania naszych życzeń i okazania życzliwych postaw wobec najbliższych. Niech pomoże budować ciepłą atmosferę rodzinnych wspólnot i uczy otwierać się na Jej Syna, Jezusa, który rodzi się, aby być „Bogiem z Nami”.

  Z całego serca wszystkim błogosławię.
  abp Józef Górzyński, metropolita warmiński

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół