• facebook
 • rss
 • Krok do pojednania

  Łukasz Czechyra

  dodane 30.12.2016 14:19

  Rok 2017 w województwie warmińsko-mazurskim będzie Rokiem Reformacji.

  Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego uchwalił, że nadchodzący rok będzie obchodzony jako Rok Reformacji. W 2017 roku przypada bowiem 500. rocznica wystąpienia Marcina Lutra. W całym kraju żyje około 60 tys. luteran. Ewangelicka Diecezja Mazurska obejmująca obszar północno-wschodniej Polski, czyli Warmię, Mazury, Suwalszczyznę i Podlasie, w 15 parafiach ma zarejestrowanych ponad 3,5 tysiąca wiernych. Liczby te wyglądały zupełnie inaczej jeśli chodzi o okres przed 1945 rokiem. Przed wojną na Mazurach mieszkało około 300 tys. osób wyznania ewangelickiego (stanowili oni 80 proc. ludności). Na Warmii zdecydowanie przeważali katolicy.

  Z kolei w archidiecezji warmińskiej najważniejszym wydarzeniem 2017 roku będzie 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 50. rocznica koronacji Jej obrazu w Gietrzwałdzie.

  Przez cały styczeń będą trwały tradycyjne modlitwy o jedność chrześcijan, tym razem pod hasłem „Pojednanie - miłość Chrystusa przynagla nas”.

  - 500. rocznica Reformacji to kolejna szansa do zrobienia kroku naprzód na drodze pojednania między obu Kościołami, jak i możliwość dawania wspólnego świadectwa o Chrystusie. Negatywne nastawienie do tego Jubileuszu jest niezgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego na temat ekumenizmu - podkreśla ks. Marcin Sawicki, rzecznik kurii archidiecezji warmińskiej. - Jak podkreśla Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu „dla katolików trafnym określeniem będzie upamiętnienie tych wydarzeń, które obejmują zarówno wdzięczność za dary, które przyniosła Reformacja, jak i pokutę za utraconą jedność, a także za cierpienia wynikające z upolitycznienia teologicznego sporu” - tłumaczy ks. Sawicki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół