• facebook
 • rss
 • Rozgrzane serca

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 03.01.2017 15:47

  Już w piątek w 26 miejscowościach Warmii i Mazur na ulice wyruszą Orszaki Trzech Króli.

  Synoptycy zapowiadają, że nadchodzi mróz. „A u nas atmosfera staje się coraz gorętsza”, podkreślają inni. Ostatnie próby, dopasowanie strojów i rozpakowywanie paczek, w których przyszło tysiące koron, śpiewników, naklejek oraz ilustracji ze św. Bratem Albertem - „Pokój i dobro! Bądź dobry jak chleb”. Jeszcze zgłoszenia kolejnych wolontariuszy, bo przecież trzeba to wszystko rozdać, zadbać o bezpieczeństwo i wspólnie gromko kolędować, by „Bóg się rodzi…” roznosiło się po całym mieście.

  - Przygotowania do Orszaku Trzech Króli w Olsztynie dobiegają końca. To wspaniałe, że w sumie w 420 miejscowościach w Polsce przejdziemy ulicami, by dzielić się naszą radością - podkreśla ks. Michał Tunkiewicz.

  „Pokój i dobro! Bądź dobry jak chleb” - to hasło tegorocznych orszaków. - Sejm RP ogłosił 2017 r. Rokiem Adama Chmielowskiego - św. Brata Alberta. W tym roku przypada setna rocznica jego narodzin dla Nieba. Pragniemy, by jego ideały stały  się bliskie  każdemu z nas - dodaje.

  420 orszaków w Polsce, a w naszym województwie - 26.

  - Świętowanie łączy ludzi. Ta cecha wspólnego święta, szczególnie przeżywanego w oparciu o wspólne wartości i znaki, daje możliwość doświadczania rzeczywistości,  którą wspominamy. Orszak niesie z sobą pragnienie łączenia ludzi, począwszy od  dzieci, uczniów szkół, poprzez całe rodziny i osoby starsze - podkreśla abp Józef Górzyński.

  W olsztyńskim orszaku weźmie udział ponad 50 aktorów amatorów, 350 rycerzy, dwórek, heroldów oraz ponad 150 wolontariuszy. Wspólne świętowanie rozpocznie się w trzech kościołach Mszą św. o godz. 11.00 (pw. św. Józefa, pw. św. Jakuba i pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa). Trzy orszaki królów spotkają się o godz. 12.15 na pl. Jana Pawła II, skąd wyruszą na pl. Solidarności, gdzie znajdować się będzie żłóbek ze Świętą Rodziną.

  - Oczywiście po drodze będą mansjony, wspólne kolędowanie i sporo ruchu. Ma być mróz, a my mamy mieć rozgrzane serca - dodaje ks. Tunkiewicz.

  Orszaki w województwie warmińsko-mazurskim: Bartoszyce, Bisztynek, Braniewo, Durąg, Działdowo, Dźwierzuty, Elbląg, Ełk, Frombork, Giżycko, Hartowiec, Iława, Jedwabno, Jeziorany, Kętrzyn, Mikołajki, Morąg, Nidzica, Olecko, Olsztyn, Olsztynek, Dobre Miasto, Ostróda, Pisz, Ruciane-Nida.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół