• facebook
 • rss
 • Sztuka pozwala lepiej zrozumieć

  Łukasz Czechyra

  dodane 17.01.2017 12:35

  Abp Józef Górzyński spotkał się z olsztyńskimi artystami.

  Historia spotkań biskupów warmińskich z olsztyńskimi artystami sięga 1981 roku. - Spotkanie zapoczątkował kard. Józef Glemp, kiedy jeszcze był biskupem warmińskim - przypomina ks. prof. Władysław Nowak. Każdego roku metropolita warmiński zaprasza na noworoczne spotkanie środowisko artystyczne - muzyków, przedstawicieli teatru, aktorów.

  - Nie sposób nie odwołać się dziś do listu Jana Pawła II, który papież Polak skierował do artystów w 1999 roku. Przypomniał on wówczas słowa Norwida: „Piękno jest po to, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało”. Właśnie sztuka jest autentyczną drogą do zrozumienia rzeczywistości człowieka i świata - tłumaczy ks. Nowak.

  - Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić funkcjonowania Kościoła, przekazu treści wiary bez sztuki, bez artystów - mówił metropolita warmiński abp Józef Górzyński. - Życzę dziś Państwu, by cały czas towarzyszyło wam doświadczenie - nie bójmy się tego słowa - misji. Świat rodzi dziś wielkie napięcia, doprowadza do wywracania pojęć, a my jako odpowiedzialni za ten świat powinniśmy się poczuwać do tego, by przypominać wartości, dostrzegać człowieka w jego istocie. Aż strach pomyśleć o świecie, który byłby pozbawiony sztuki. Cały czas potrzebny jest impuls, który nakazuje człowiekowi myśleć głębiej, wznioślej, dostrzegać te fundamentalne wartości. Życzę również takiej zwyczajnej satysfakcji, że uczestniczymy w czymś, co jest ważne dla człowieka - zwrócił się do artystów metropolita.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół