• facebook
 • rss
 • Rower miejski w Olsztynie?

  lucy

  dodane 19.01.2017 11:15

  Mieszkańcy mają prawo głosu.

  Propozycja utworzenia w Olsztynie systemu samoobsługowych i całodobowych wypożyczalni rowerów miejskich nie jest pomysłem nowym. Wprowadzenie rozwiązania, które obok autobusów i tramwajów służyłyby mieszkańcom jako dodatkowy środek komunikacji, stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich "Wizja Lokalna" złożyło już w 2013 roku w ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego. Choć inicjatywa pod nazwą Olsztyński Rower Miejski, zajęła w głosowaniu mieszkańców wysokie trzecie miejsce, ze względu na ograniczone środki nie doczekała się jednak realizacji. Urzędnicy mówili wówczas, że miejskie rowery powinny wyjechać na ulice naszego miasta w okolicach 2016 roku, czyli po ukończeniu przebudowy systemu komunikacyjnego w śródmieściu.

  - Najwyższy czas wrócić do zapowiedzi urzędników sprzed 4 lat i podjąć w końcu decyzję o zainicjowaniu przedsięwzięcia, które w innych polskich miastach pozwoliło uatrakcyjnić ofertę komunikacji miejskiej, ale i skomunikować wiele słabiej dostępnych miejsc - podkreśla Paweł Klonowski ze stowarzyszenia Wizja Lokalna. Dodaje on, że przykładem takiego miejsca mógłby w Olsztynie być Dworzec Zachodni, Śródmieście czy Kortowo. - Odpowiednio rozbudowany system może obsługiwać całe miasto - zaznacza Klonowski.

  Społecznicy postanowili przeprowadzić wśród mieszkańców Olsztyna ankietę dotyczącą rowerów miejskich. W ankiecie padają pytania o koszta korzystania, najważniejsze cechy, zakres czasowy funkcjonowania czy model rozbudowy systemu. Jest również miejsce na własne uwagi i spostrzeżenia.

  - Są to już trzecie przeprowadzane przez nas badania miejskie. Tematem wcześniejszych były oczekiwania podróżnych względem modernizacji Dworca Zachodniego oraz mieszkańców względem pieszo-rowerowej trasy Łynostrady. Jedne i drugie miały wpływ na kształt późniejszych inwestycji. Jeśli jednak udałoby nam się powtórzyć wynik badań w sprawie Łynostrady, w których swoje zdanie wyraziło 1,5 tysiąca mieszkańców, zyskalibyśmy dodatkowo silny mandat społeczny w tej sprawie - mówi Rafał Ostoja-Lniski, koordynator badań społecznych z Wizji Lokalnej.

  Badania potrwają do końca lutego. Ankietę można wypełnić TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół