Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ikona Warmii

50. rocznica śmierci Michała Lengowskiego, poety i działacza społecznego.

Michał Lengowski urodził się 27 września 1873 roku w Starej Kaletce. Etnograf, działacz społeczny, poeta, wielki orędownik przyłączenia Warmii do Polski. Zmarł 2 lutego 1967 roku.

- Lengowski jest chyba najbardziej niedocenianą osobą wśród działaczy z Warmii - znamy Marię Zientarę-Malewską, znamy Alojzego Śliwę, a Lengowski gdzieś nam w tym wszystkim ginie - tłumaczy Mateusz Rutynowski z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, organizatora uroczystości w 50. rocznicę śmierci poety. - Nasza kwerenda tygodnika „Słowo na Warmii i Mazurach” dowodzi tymczasem, że była to postać naprawdę wyjątkowa, ikona Warmii i polskości na naszych terenach, ceniony przez wszystkich. Mówiono o nim, że był nestorem polskich poetów - tłumaczy Rutynowski.

Michał Lengowski był bardzo mocno zaangażowany w plebiscyt z 1920 roku - jeździł po wszystkich miasteczkach i wsiach, by namawiać ludzi do głosowania za przyłączeniem Warmii do Polski. Mimo przegranego plebiscytu namawiał ludzi, by nie wyjeżdżali, ale zostali na ojczystej ziemi. Jego marzenia o Polsce i Warmii spełniły się po zakończeniu II wojny światowej.

Civitas Christiana jest przekazicielem wartości promowanych przez Michała Lengowskiego. - To m.in. nagroda jego imienia dla ludzi kultury i nauki przyznawana za działalność społeczną na rzecz regionu. Staramy się promować idee, którym był wierny Michał Lengowski - zaznacza Mateusz Rutynowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy