• facebook
 • rss
 • Błagam Cię za towarzyszami broni

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 01.03.2017 13:52

  - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to nasze wielkie wspólne święto, a pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia, to nasz patriotyczny obowiązek - podkreślał wojewoda.

  Kolejny raz w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddajemy hołd poległym i żyjącym bohaterom, którzy z miłości do Ojczyzny nie chcieli pogodzić się ze zniewoleniem przez sowietów. Przez lata prawdę o nich skrywano przed społeczeństwem, prawdę ich czynów, jak i fakt ich katowania i mordowania przez ludzi uległym Moskwie. „Teraz odrabiamy wieloletnie zaległości. Dzisiaj wolna Polska i Polacy oddają cześć i hołdy tym, którzy często walczyli samotnie do końca. Ich ofiara znalazła trwałe miejsce w księdze chwały i sławy Polskiego Oręża. Jest jednym z kamieni węgielnych tożsamości współczesnych sił zbrojnych oraz etosu żołnierskiej służby”, napisał w liście skierowanych do uczestników uroczystości w Olsztynie minister obrony Antoni Maciarewicz.

  1 marca odbyły się  główne uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W urzędzie wojewódzkim miała miejsce konferencja „Od Polski podziemnej do Żołnierzy Wyklętych”, którą rozpoczęto otwarciem wystawy „Polska Walcząca”. Następnie dr Waldemar Brenda, naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie, zaprezentował sylwetki bohaterskich żołnierzy z Warmii i Mazur.

  W samo południe uczestnicy konferencji wzięli udział w uroczystym Apelu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył  się przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

  - To święto o szczególnym charakterze. Ustanowione z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jest czasem wspomnień o polskich żołnierzach drugiej konspiracji, o tych dzielnych Polakach, którzy nie godzili się z nową czerwoną okupacją, niezłomnie kontynuowali walkę o niepodległość Ojczyzny - mówił wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Podkreślał wyjątkowość tych wspomnień i rolę IPN-u oraz Muzeum Żołnierzy  Wyklętych. - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to nasze wielkie wspólne święto, a pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia, to nasz patriotyczny obowiązek - podkreślał wojewoda.

  Żołnierze Wyklęci mieli zostać zapomniani. Tak się jednak nie stało. - Jako żołnierze niezłomni przetrwali w pamięci strażników historii, przetrwali dzięki prawdzie, za którą   oddali życie. Prawdzie, która ostatecznie zawsze zwycięża - mówił Artur Chojecki.

  Modlitwę za poległych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych odmówił abp Edmund Piszcz. - Jezu, Tobie polecamy w modlitwie Żołnierzy Wyklętych. Oni z miłości do Ojczyzny walczyli o jej wolność i prawdę. Ich los był tragiczny, ale dziś jesteśmy z nich dumni, z ich miłości, która powinna być bezinteresowna i wierna. Błagam Cię za towarzyszami broni, którzy nie wahali się w obronie Ojczyzny złożyć największej ofiary, swojej krwi i życia. Spraw o Boże, aby stali się uczestnikami wiecznego zbawienia - modlił się abp Piszcz.

  Po modlitwie odbył się Apel Pamięci. Następnie pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół