• facebook
 • rss
 • Mówimy o Janie Pawle II

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 07.03.2017 17:20

  - Fascynuje mnie duchowość maryjna Ojca Świętego, jego historia życia - mówi Alicja.

  W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się wojewódzki etap VIII Ogólnopolskiego Konkursu „Papież Słowianin”.

  - Tegoroczny temat: „Jan Paweł II, papież spod fatimskiego orędzia Matki Bożej” przybliża młodym nie tylko postać papieża Polaka, ale też i przesłanie Maryi, które skierowała do świata za pośrednictwem Hiacynty, Łucji i Franciszka. I późniejsze świadectwo papieża po zamachu na jego życie, że „czyjaś ręka strzelała, ale inna ręka prowadziła kulę”. To zainteresowało młodzież - mówi Bożena Szczurek, przewodnicząca komisji konkursowej.

  Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do tego etapu, musieli wcześniej napisać wypracowanie. Młodzi wybierali najczęściej zagadnienia dotyczące Różańca, zamachu na Jana Pawła II i papieskiego zawołania: „Totus Tuus”. Etap wojewódzki wyłoni 5 laureatów, którzy będą reprezentować nasze województwo 18 maja w Lublinie, w ogólnopolskim finale konkursu.

  - Oczywiście, chodzi głównie o poznanie Jana Pawła II, ale też i uświadomienie, jak ważny w życiu młodych jest autorytet, mistrz życia - wyjaśnia B. Szczurek.

  - Myślę, że to jest bardzo ważny konkurs, bo mówimy o Janie Pawle II. Zgłębianie wiedzy na temat jego życia i nauki jest dla nas Polaków obowiązkiem, nakazem moralnym - dodaje Barbara Antczak z Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

  Czy postać papieża Słowianina pociąga młodych? Jak oni widzą tę postać? Przecież mówi się, że to autorytet dla wielu z nich.

  - Ciekawi mnie postać Jana Pawła II. Myślę, że sama nauka, przygotowanie do konkursu umacniają wiarę. Fascynuje mnie duchowość maryjna Ojca Świętego, jego historia życia, jak przeżył wojnę i później porzucił teatr, by wypełnić swoje powołanie. Myślę, że spokój i umiejętność zjednywania sobie ludzi, rozmowa z nimi, otwartość wobec młodych to cechy, które mnie ujmują. Warto brać z niego przykład - mówi Alicja.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół