• facebook
 • rss
 • Przebijała się nadzieja

  Krzysztof Kozłowski /Piotr Olszewski

  dodane 11.03.2017 11:00

  Alumni "Hosianum" modlili się w Głotowie, przemierzając drogi Kalwarii Warmińskiej.

  W piątek wspólnota seminarium „Hosianum” uczestniczyła w drodze krzyżowej, która odbyła się w Głotowie. Kalwaria, obok pięknego barokowego kościoła, jest chlubą miejscowości. Jej budowa zajęła 16 lat, a pracowało przy niej łącznie 70 tysięcy osób z całej Warmii. Słusznie więc nosi dumne imię Kalwarii Warmińskiej.

  Alumni wraz z przełożonymi co roku pielgrzymują do Głotowa w czasie Wielkiego Postu, by rozważać mękę Chrystusa i wypraszać łaski w sanktuarium Jezusa Eucharystycznego. - W tym roku modliliśmy się szczególnie o powołania i świętość kapłanów, powierzając również wszystkich, którzy trwają w wielkopostnych zmaganiach - mówi ks. Paweł Rabczyński, rektor WSD „Hosianum”.

  Alumnów przywitał kustosz sanktuarium ks. Marek Proszek, który opowiedział o historii kalwarii, zbudowanej na wzór Kalwarii Jerozolimskiej. Po 140 latach od objawień Niepokalanej w Gietrzwałdzie wciąż trwają badania nad ustaleniem związku między objawieniami a rozpoczętą rok później budową. - Mimo braku dowodów - podkreślał ks. Marek - jestem przekonany, że te wydarzenia są ze sobą powiązane.

  Szare niebo, nagie drzewa, błoto pod nogami - przyroda sprzyjała rozważaniom nad cierpieniami Jezusa, które przygotowali alumni seminarium. - Przy grocie Matki Bożej z Lourdes, w roku 100-lecia objawień, modliliśmy się za zmarłych. Mimo pokutnego charakteru nabożeństwa, przez rozważania przebijała się już nadzieja Nocy Paschalnej - mówi kl. Piotr Olszewski.

  „Cóż nam pozostawiłeś, Jezu? Nie miłość, sprawiedliwość i pokój - codziennie przecież doświadczamy ich przeciwieństw. Co więc? Wiarę. Wiarę w to, że do końca warto być człowiekiem, by po złożeniu w grobie obudzić się przy Tobie” - tak brzmiały ostatnie słowa refleksji.

  - Po przejściu do kościoła, wysłuchaliśmy egzorty pasyjnej, którą przygotował nasz ojciec duchowny ks. Krzysztof Sarzała. Przypomniał nam on o chlubie krzyża, którym obdarowuje każdego Bóg Ojciec. W drodze powrotnej nawiedziliśmy cmentarz w Dobrym Mieście, byłym miejscu formacji alumnów w latach osiemdziesiątych, gdzie spoczywają księża związani z Hosianum - dodaje kl. Piotr.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół