• facebook
 • rss
 • Biel i czerwień

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 02.05.2017 23:20

  W tych dwóch barwach zawarta jest cała siła Polski. Jej czystość to biel. Jej męstwo to czerwień.

  Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 25 w Olsztynie, by wspólnie przeżywać święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i święto Konstytucji 3 Maja.

  - Jednym z najnowszych państwowych świąt, które obchodzimy, jest ustanowiony w 2004 r. Dzień Flagi RP. 2 maja obchodzimy również święto Polonii. Polacy, którzy mieszkają za granicą, przykładają wielką wagę do symboli narodowych. W czasach komunizmu był jeden dzień, kiedy nie pozwalano wywieszać polskiej flagi. To był właśnie 2 maja. Dzień wcześniej obchodzono święto pracy, kiedy nasze flagi powiewały na każdym budynku. 3 maja było świętem nieuznawanym przed 1989 r. Władze nakazywały zdejmowanie tego symbolu narodowego, by nie był widoczny w polskich miastach - mówił wojewoda.

  - Biel i czerwień są od 1831 r. naszymi barwami narodowymi. Mają jednak starsze korzenie. Sięgają średniowiecza, kiedy w XIII w. biały orzeł był umieszczany przez książąt piastowskich w czerwonym polu. Biel symbolizuje czystość, lojalność i szlachetność. Czerwień oznacza odwagę, waleczność i poświęcenie - mówił wojewoda.

  Wspominał momenty, kiedy wręcza obywatelstwo polskie, a wraz z nim przekazuje polską flagę. - To szczególne odczucie, kiedy widzi się osoby wychowane poza granicami naszego kraju odbierające ten nasz symbol narodowy, a one mają łzy w oczach, niekiedy płyną nawet po policzkach - podkreślał A. Chojecki.

  Na spotkaniu obecny był  również warmińsko-mazurski kurator oświaty Marek Nowacki. - Ten dzień nawiązuje do narodzin Rzeczypospolitej, naszej ojczyzny. Kiedy Lech dotarł do tego miejsca, zanim zbudował Gniezno, zatrzymał się, bo ujrzał znak. Był to piękny biały orzeł. Łopocząc skrzydłami, ukazał się naszemu przodkowi na tle zachodzącego słońca, czerwieni rozlanej na niebie. To chyba najstarsza legenda, która mówi o naszych barwach narodowych - mówił kurator.

  Podkreślał, że w tych dwóch barwach zawarta jest cała siła Polski. Jej czystość to biel. Jej męstwo to czerwień. - W tych dwóch barwach widzimy całe pokolenia naszych przodków - mówił.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół