• facebook
 • rss
 • Te nuty rozpalają serca

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 22.05.2017 19:33

  W Jezioranach odbył się jubileuszowy X Wojewódzki Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”.

  10 lat temu po raz pierwszy w murach Szkoły Podstawowej w Jezioranach zabrzmiały piosenki i pieśni patriotyczne.

  - Chcieliśmy stworzyć coś, co przybliżałoby dzieciom najważniejsze wartości związane z naszą ojczyzną. Dziś gościmy 17 szkół podstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego. Jesteśmy dumni, że nasza inicjatywa rozpaliła serca tak wielu osób. Cieszy nas również fakt, że młode pokolenie swoim śpiewem potrafi oddać swoją miłość do ojczyzny, wiary i wolności - mówi inicjatorka festiwalu Krystyna Banasiuk.

  Festiwal rozpoczął się recitalem bardów pieśni patriotycznej Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego, którzy w tym roku postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, a w szczególności o dziejach Żołnierzy Niezłomnych.

  Jury, z jego przewodniczącym Rafałem Gajewskim, miało nie lada problem, żeby wybrać najlepszych. 25 uczestników wyśpiewało piosenki wojskowe, partyzanckie oraz piosenki i pieśni patriotyczne współczesne.

  Była „Wolność”, „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, był „Honor i gniew” i „Serce w plecaku”. Poziom był bardzo wysoki, wykonawcy byli przygotowani doskonale i niesamowicie interpretowali utwory mniej lub bardziej znane.

  Jury po obradach wybrało najlepszych: I miejsce - Natalia Heichel kl. IV ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu „Taki Kraj”; II miejsce - Aleksandra Gryczko kl. V ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bartoszycach „To nasza Ojczyzna”; III miejsce - Amelia Jankowska kl. IV ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Olsztynie „ Miejcie nadzieję”.

  Wyróżnienia otrzymali: Alicja Milan kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Olsztynie „Hymn Inki; Emilia Wachowska kl. VI ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 101 w Olsztynie „Warto jest wierzyć”; Barbara Beliniak  kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie „Deszcz, jesienny deszcz”; Nikola Jarkiewicz kl. V ze Szkoły Podstawowej w Jezioranach „ Panie generale”. Wyróżnienie za niekonwencjonalne wykonanie otrzymał Ryszard Wengler kl. V z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lutrach „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół