• facebook
 • rss
 • Dojrzewanie przy ołtarzu

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 24.06.2017 19:30

  Trwanie przy ołtarzu to szczególna rzecz. Traktuję je poważnie, bo to służba samemu Bogu - mówi Wiktor.

  W Gietrzwałdzie, pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, odbyła się  uroczystość zakończenia kursów formacyjnych służby liturgicznej ołtarza archidiecezji warmińskiej. Wraz z kapłanami do Matki Bożej przyjechali lektorzy, ceremoniarze i psałterzyści.

  - To ważne wydarzenie, które chcemy uroczyście celebrować, aby podkreślić rangę formacji, czyli przechodzenia na kolejne stopnie służby liturgicznej - mówi abp Górzyński.

  Podkreśla, że z grona ministrantów i lektorów pochodzi najwięcej powołań do kapłaństwa. - Dzisiaj się wręcz mówi, że formacja przyszłych kapłanów nie zaczyna się w seminarium. Seminarium jest ostatnim etapem tej formacji. Ona tak naprawdę  zaczyna się wcześniej, właśnie przez dojrzewanie przy ołtarzu - dodaje metropolita.

  Podczas Mszy św. abp Józef Górzyński przyjął ślubowanie i dokonał uroczystego błogosławieństwa do posługi nowych lektorów, ceremoniarzy i psałterzystów.

  Nominacje były poprzedzone całoroczną formacją. - Kursy są częścią formacji służby liturgicznej. Mają na celu wprowadzenie młodych ludzi w posługę. Takie kursy odbywały się w przeciągu ostatniego roku - wyjaśnia ks. Wojciech Kotowicz, diecezjalny moderator służby liturgicznej. Podkreśla, że posługa służby liturgicznej to cenna pomoc dla duszpasterzy. W sumie kurs lektorów ukończyło 50 ministrantów, ceremoniarza - 25.

  - Przebieg formacyjnych spotkań uświadamia mi, że młody człowiek nie chce stać przy ołtarzu jedynie jako obserwator, ale chce się zaangażować i chce, aby to zaangażowanie było świadome. Chętnie przyjeżdżali na spotkania. Zadawali wiele pytań - dodaje ks. Kotowicz.

  Wśród przybyłych ministrantów są lektorzy z Kętrzyna. - Służba przy ołtarzu to szczególna rzecz. Traktuję ją poważnie, bo to służba samemu Bogu - mówi Wiktor z parafii św. Mateusza Ewangelisty. Przez rok uczęszczał na kurs ministranta Słowa Bożego, lektora. - Cenna była nauka dobrego czytania, dykcji, dobrej intonacji - dodaje.

  - Służba przy ołtarzu jest dla mnie formą nawiązania bliższej relacji z Bogiem. Czuję się wyróżniony - mówi Tomasz z tej samej parafii. Podkreśla, że w życiu codziennym stara się kierować Słowem Bożym, być dobrym człowiekiem. - Mam świadomość, że na zewnątrz reprezentują swoja parafię. To zobowiązuje - dodaje.

  Podczas uroczystości abp Józef Górzyński wręczył również dyplomy Ministranta Roku. Otrzymali je: Jan Augustynowicz, Jan Słomkowski z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Nidzicy, Radosław Kossakowski z parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie, Kacper Kołodziejski i Fabian Nietupski z parafii św. Antoniego w Braniewie, Mateusz Guzowski z parafii Chrystusa Króla Odkupiciela Człowieka w Olsztynie i Konrad Kruszewski z parafii św. Katarzyny w Braniewie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół