• facebook
 • rss
 • Jestem dumny, że mogę uczestniczyć w tej historii

  Łukasz Czechyra

  dodane 08.07.2017 17:45

  Na Trakcie Biskupim odsłonięto głaz abp. Józefa Górzyńskiego.

  Bałdy to szczególne miejsce w historii diecezji warmińskiej - to właśnie tutaj od czasów Stanisława Hozjusza do Ignacego Krasickiego wszystkie stany witały uroczyście nowego biskupa warmińskiego. To właśnie w Bałdach znajdują się Wrota Warmii - symboliczna granica między Warmią i Mazurami.

  W 2006 roku został otwarty Trakt Biskupi - kilometrowy szlak, przy którym zaczęły pojawiać się głazy wraz z tablicami pamiątkowymi poświęcone biskupom warmińskim. Teraz swojego kamienia doczekał się metropolita warmiński abp Górzyński.

  Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Butrynach, następnie uczestnicy przyjechali pod Wrota Warmii i Mazur, gdzie abp Józef poświęcił i odsłonił pamiątkowy głaz.

  - Ten szlak powstał po to, by pokazywać historię Warmii, poznawać ją i się w nią włączać. Kolejne kamienie pokazują, że ta historia nadal się toczy. Jestem bardzo dumny i przeżywam to, że mogę uczestniczyć w tej wspaniałej historii ziemi warmińskiej - mówił abp Górzyński. Podkreślił także, że Trakt Biskupi to wspaniałe miejsce do poznania historii diecezji warmińskiej i postaci, które tę historię tworzyły.

  Uroczystość odsłonięcia głazu rozpoczęła jednocześnie X Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy. Na scenie zaprezentowano widowisko artystyczne nawiązujące do historii Warmii, w reżyserii ks. Jana Pietrzyka, w wykonaniu uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.

  Głaz dla abp. Górzyńskiego ufundował ks. inf. Jan Jerzy Górny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół