• facebook
 • rss
 • To ważna lekcja dla nas, kapłanów

  Łukasz Czechyra

  dodane 07.09.2017 18:34

  W Gietrzwałdzie odbył się Dzień Skupienia Kapłanów Warmińskich.

  7 września 1877 roku podczas objawień wizjonerki zapytały Maryję czego sobie życzy od kapłanów warmińskich. Matka Boża odpowiedziała: „Kapłani powinni gorliwie modlić się do Najświętszej Panny, wtedy ona zawsze będzie przy nich”. - Chcemy dobrze zrozumieć te słowa, głęboko je przeżyć, doświadczyć spotkania z Matką Najświętszą, byśmy nasza posługę wypełniali jak najlepiej - tłumaczy metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

  Przewodniczył on Mszy św. w gietrzwałdzkiej bazylice, gdzie zgromadzili się księża z archidiecezji warmińskiej. W homilii nawiązując do Ewangelii o powołaniu św. Piotra zaznaczył, że Piotr do zarzucenia sieci nie miał żadnego innego powodu niż wiara w słowa Chrystusa. - Piotr wiedział jak łowić ryby, zajmował się tym od lat, miał wiedzę, doświadczenie, umiejętności, mógł bardzo łatwo zbyć Chrystusową radę. To nam pokazuje od czego zależy skuteczność naszego posługiwania: nasza służba jest wtedy skuteczna, gdy podejmujemy ją nie w oparciu o własne talenty czy wiedzę, ale wtedy, gdy jest odpowiedzią i wypełnieniem woli Pana. To ważna lekcja, dla nas, kapłanów - mówił abp Górzyński. - Kapłan może swoje posługiwanie zapełnić sobą i pięknie to wszystko uzasadnić. Musimy pamiętać, że kapłańskie posługiwanie dzieje się mocą Chrystusa i w imię Chrystusa - zaznaczył metropolita.

  Przypomniał również, że Maryja odpowiadając na pytania wizjonerek nie zawsze udzielała odpowiedzi, ale odsyłała z pytaniami do kapłanów. - Mamy odpowiedzi na pytania ludzi - dlaczego więc ciągle nie znają odpowiedzi? Dlaczego nie idą dobrą drogą? To najmocniejszy rachunek sumienia dla księży - mówił metropolita.

  W planach jest uczynienie 7 września każdego roku dniem skupienia dla kapłanów - by wracać do słów Maryi, wezwania, jakie postawiła przed warmińskimi księżmi. - Dla nas to na nowo przypomnienie tego, co trzeba czynić. Szczególnie ważny jest akcent sakramentalny - łaska jest przez Boga dawana w obfitości, ale czasami nie potrafimy się na nią otworzyć. Niewątpliwie Maryja stawia nam wezwanie by sakramenty - szczególnie Eucharystii oraz pokuty i pojednania - celebrować tak, by wierni znajdowali w nich odpowiedzi na życiowe pytania - podkreśla abp Górzyński.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół