• facebook
 • rss
 • Chcę już odpocząć

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 05.10.2017 21:40

  Od początku września w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można składać wnioski o wcześniejsze emerytury.

  Przepisy przywracające niższy wiek emerytalny dla kobiet 60 lat i dla mężczyzn 65 lat weszły w życie od 1 października. Jednak już we wrześniu trwał nabór wniosków o wcześniejszą emeryturę.

  - Emerytury dla osób urodzonych po 1949 r. są wyliczane z kapitału początkowego i ze składek. Jeżeli ktoś nie ma ustalonego kapitału początkowego, to jest odpowiedni moment, aby zgromadzić te dokumenty - wyjaśnia Joanna Kwiatek, kierownik referatu informacji emerytalno-rentowej ZUS w Olsztynie.

  W celu ustalenia kapitału początkowego należy skompletować dokumenty, do których zaliczamy m. in.: świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, zaświadczenia ze studiów, urzędów pracy.

  W placówkach ZUS na emerytów czekają też doradcy, którzy tłumaczą co oznacza zmiana przepisów emerytalnych, a także ile wyniesie ich świadczenie jeśli zrezygnują z pracy wcześniej.

  - Doradca udzieli nam wszystkich informacji dotyczących emerytur i rent. Podpowie, kiedy złożyć wniosek, jakie dokumenty są niezbędne,  od kiedy przyznamy świadczenie. Kalkulator emerytalny, który jest w salach  obsługi klienta pomoże doradcy wyliczyć przyszłą emeryturę. ZUS jest przygotowany do obsłużenia wszystkich  klientów. Nie ma kolejek - wyjaśnia kierownik.

  Ta tematyka budzi ogrom zainteresowania wśród naszych mieszkańców regionu. - Już nabyłam prawa do emerytury, ale chcę pracować do końca roku. Czekałam na to, żeby pójść na emeryturę - mówi pani Anna. - Przyszedłem, żeby się dowiedzieć, czy warto pójść na emeryturę. Czy może jeszcze popracować? - zastanawia się pan Stanisław. - Nie samą pracą żyje człowiek - uśmiecha się pani Krystyna. - Trzeba zadbać o siebie, o zdrowie. Pracuję już czterdzieści lat i chciałabym już odpocząć i skorzystać z dalszego życia - dodaje.

  Przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego weszły w życie 1 października.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: EMERYTURA, ZUS

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół