• facebook
 • rss
 • Głębsze rozumienie liturgii

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 14.10.2017 20:30

  Rozpoczął się nowy rok formacji służby liturgicznej archidiecezji warmińskiej.

  - Odbył się pierwszy kurs ministranta słowa Bożego, ceremoniarza, psałterzysty oraz animatora służby liturgicznej - wymienia ks. Wojciech Kotowicz. - Chcemy, by ci, którzy służą przy ołtarzu, byli zorientowani w tym, w czym uczestniczą, by rozumieli w pełni swoją posługę - dodaje kapłan.

  Po raz pierwszy zaplanowano kurs animatora liturgicznego. - To osoba, która odpowiada wraz z duszpasterzem za ministrantów w parafii - wyjaśnia.

  Kurs trwa rok. Formacja zaplanowana jest na osiem spotkań, które odbywają się raz w miesiącu. W czerwcu odbędzie się ostatnie spotkanie wraz z pielgrzymką służby liturgicznej do Stoczka Klasztornego.

  - Każdy kurs ma swoją specyfikę. Poznajemy historię i strukturę Mszy św., celebrację poszczególnych sakramentów świętych oraz sprawy techniczne. Przewidujemy również praktyczne zajęcia, choćby te z polonistą, podczas których będziemy pracować nad dykcją - wyjaśnia ks. Kotowicz.

  Podczas każdego z tych spotkań zostaną przeprowadzone wykłady i ćwiczenia mające na celu nie tylko zdobycie wiedzy intelektualnej, ale także wyrobienie postawy wewnętrznej charakterystycznej dla funkcji lektora.

  Kurs Ceremoniarza parafialnego przeznaczony jest dla ministrantów Słowa Bożego, którzy ukończyli kurs lektorski i wykazują się gorliwością w pełnieniu swojej posługi.

  - Celem kursu jest głębsze rozumienie liturgii oraz lepsze poznanie wszystkich przepisów dotyczących różnych celebracji liturgicznych. W ramach ćwiczeń praktycznych kandydaci będą doskonalić swoje umiejętności kierowania zespołami ludzi posługujących w celebracjach niedzielnych i świątecznych, a także w czasie świętego Triduum Paschalnego, odpustu parafialnego i innych uroczystości diecezjalnych - mówi ks. Wojciech.

  Na jednym ze spotkań ceremoniarzy, ceremoniarz archidiecezji ks. Bartłomiej Matczak, wyjaśni rolę tej posługi.

  Kursy to również formacja duchowa. - Jest ona kontynuacją formacji w parafiach, gdzie raz w tygodniu powinny być spotkania ministrantów - dodaje.

  Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. - Z radością w sercu witam uczestników tej Eucharystii. Wspólnie rozpoczynamy ważny czas formacji. Witam duszpasterzy, którzy wraz z młodzieżą tu przybyli. Życzę wiele światła Ducha Świętego - mówił rektor ks. Hubert Tryk.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół