• facebook
 • rss
 • Nie wolno tego zagubić

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 18.10.2017 22:10

  W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie z okazji liturgicznego wspomnienia św. Łukasza odbyła się Msza św. w intencji służby zdrowia. Eucharystii przewodniczył abp Józef Górzyński.

  - Służba zdrowia, wielka rodzina, gromadzi się, dziękując Bogu oraz prosząc o dary na czas posługi chorym - mówił ks. Leszek Muzyka, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.

  Metropolita w wygłoszonej homilii mówił o służbie na rzecz drugiego człowieka oraz perspektywie życia każdego człowieka, którą jest wieczność.

  - Wszyscy uczniowie Jezusa powinni czuć się powołani do wypełniania zadań,  choćby tych codziennych, podejmowanych ze świadomością, że trzeba je realizować na sposób ukazany przez Jezusa Chrystusa. A Chrystus daje wskazówki, jak to czynić - dawać świadectwo życiem tak, by na Boga wskazywać i do Boga prowadzić - mówił metropolita.

  Św. Łukasz został wybrany patronem lekarzy, gdyż charakteryzował się szczególną wrażliwością na potrzeby innych. Z zawodu Łukasz był lekarzem, jak o tym pisze wprost św. Paweł Apostoł (Kol 4, 14). Należał do ludzi wykształconych i doskonale obeznanych z ówczesną literaturą. Świadczy o tym jego piękny język grecki, kronikarska dokładność informacji i umiejętność zdobywania źródeł. zostawił po sobie dwie bezcenne pamiątki, które zaskarbiły mu wdzięczność całego chrześcijaństwa. Są nimi Ewangelia i Dzieje Apostolskie.

  - Po czym rozpoznaje się lekarza? Po jego szczególnej  wrażliwości na potrzeby innych. Ale te potrzeby trzeba rozumieć najszerzej, jak się to da, czyli widzieć je w perspektywie zbawienia. To jest jednocześnie istotna cecha ucznia Chrystusa, rozumienie człowieka i perspektywy życia, jaką jest wieczność. Bo człowiek to coś więcej niż  jego bóle czy choroba. Te kryteria doczesności nie są odpowiedzią na potrzeby pełnego człowieka - mówił abp Górzyński.

  Podkreślał, że służba drugiemu musi być pełniona „na miarę wieczności, a nie doczesności”. - Nie wolno tego zagubić, bo inaczej ograniczymy się jedynie do  pracy, do zarabiania pieniędzy - zauważał.

  - Przychodząc tu na wspólną modlitwę świadczycie, że macie w sobie coś ze św. Łukasza, macie pełną miarę człowieczeństwa, Jezusa Chrystusa, który jest prawdą,  drogą i życiem. Życzę, byście byli naśladowcami waszego patrona, św. Łukasza - powiedział na koniec homilii abp  Józef Górzyński.

  Po Mszy św. odbędzie się koncert chóru Medici pro Musica.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół