• facebook
 • rss
 • Za wyobraźnię miłosierdzia

  Krzysztof Kozłowski

  dodane 20.10.2017 21:45

  Nagrodę otrzymają również siostry albertynki, które posługują w warmińskiej Caritas.

  W siedzibie Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Olsztynie odbyła się konferencja przed galą wręczenia Nagrody Regionalnej im. Michała Lengowskiego. Uroczystość odbędzie się 28 października w bazylice konkatedralnej św. Jakuba i na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

  Uroczystość na zamku poprzedzi Msza św. o godz. 10. Następnie o 11.30 w salach Kopernikowskich Muzeum Warmii i Mazur Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie rozpocznie się gala, podczas której zostaną wręczone medale tegorocznym laureatom nagrody.

  Laureatami XVIII Nagrody Regionalnej zostali: Władysław Kałudziński - działacz społeczny i patriotyczny, nagrodzony w uznaniu zasług w procesie demokratycznych przemian lat 80. XX wieku na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz za bezinteresowne niesienie pomocy członkom NSZZ „Solidarność” znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, a także siostry ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim z Domu Zakonnego w Olsztynie pracujące w Caritas Archidiecezji Warmińskiej, a nagrodzone za wytrwałość w postawie służebnej miłości wobec najbardziej potrzebujących bliźnich oraz za łączenie pełnienia posłannictwa inspirowanego wyobraźnią miłosierdzia z życiem modlitwy.

  W tym roku przypada 50. rocznica śmierci M. Lengowskiego, a także 50. rocznica przyznania po raz pierwszy nagrody jego imienia. Wśród laureatów są m.in.: Maria Zientara-Malewska, prof. Stanisław Achremczyk, ks. inf. Julian Żołnierkiewicz, Erwin Kruk, abp Edmund Piszcz i Tomasz Andrukiewicz. prezydent Ełku.

  Michał Lengowski to warmiński poeta, satyryk i patriota, działacz społeczny, który walczył o przyłączenie Warmii i Mazur do Polski w czasie plebiscytu 1920 roku. Po II wojnie światowej zebrał ponad tysiąc pieśni ludowych z całego regionu. Pisał felietony i wiersze.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół