• facebook
 • rss
 • Przedsmak nieba

  Łukasz Czechyra

  dodane 22.11.2017 20:27

  O liturgii eucharystycznej opowiadał w Civitas Christiana w Olsztynie ks. Bartłomiej Matczak.

  - Od dwóch lat organizujemy spotkania, podczas których poruszamy tematy związane z liturgią. Jest wielka potrzeba przybliżać wierzącym te zagadnienia. Liturgia jest obecna w naszym życiu każdego dnia, jest najistotniejszą częścią życia Kościoła, a podczas katechez czy spotkań rzadko się tłumaczy jej tajniki. W naszych spotkaniach liturgicznych brał udział abp Józef Górzyński, który wygłosił prelekcje nt. symboli w liturgii, obecnie ks. dr Matczak analizuje liturgię Mszy św. - opowiada Mateusz Rutynowski z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

  Fundamentem do zrozumienia liturgii jest uświadomienie sobie, że to dzieło całego ludu Bożego, nie tylko kapłana. To zaproszenie dla nas wszystkich do wejścia w rzeczywistość nieba. Liturgia to przedsmak tego, co będziemy przeżywać w niebie - zaznaczył ks. Matczak.

  Podczas spotkania omawiał poszczególne części liturgii, wyjaśniając wiele wątpliwości słuchaczy. - Aklamacja Sanctus powinna być zawsze śpiewana, to wyraz naszej radości z przebywania blisko Boga. Coś niedobrego dzieje się w świątyniach, że przestajemy śpiewać. Śpiew to radość. Podobnie po przyjęciu Komunii św. nie powinniśmy klękać i zamykać się w sobie, ale włączyć się we wspólny śpiew - to jest bowiem moment na doświadczenie jedności. Czas na medytację będzie później - mówił ks. Matczak.

  Więcej w numerze 48. "Posłańca Warmińskiego - Gościa Niedzielnego" na 3 grudnia.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: LITURGIA, WYKŁAD

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół