Sto procent na trzecie dziecko

Krzysztof Kozłowski

publikacja 28.11.2012 09:45

Wiele mówi się o rodzinach wielodzietnych, że państwo jak i władze lokalne powinny im pomagać, wyrównywać szanse ich rozwoju, edukacji czy dostępności do kultury. Tylko poza zabiegami medialnymi, rodziny wielodzietne niewiele otrzymują.

Sto procent na trzecie dziecko – Posiadanie dzieci jest wielkim darem od Boga, radością dla rodziców – uważa Katarzyna Krzysztof Kozłowski

Katarzyna Janicka z Olsztyna, mama czworga dzieci, rozpoczęła zbieranie podpisów pod petycją o zmniejszenie opłat za pobyt drugiego i kolejnego dziecka w przedszkolu. „W roku szkolnym 2012/2013 stawka za jedną godzinę realizacji zajęć i opieki ponad godziny bezpłatnego nauczania wynosi 3 złote. Wysokie koszty w opłacie stałej przy większej liczbie dzieci z jednej rodziny rodzą wiele problemów, przede wszystkim finansowych – znaczne obciążenie domowego budżetu, edukacyjnych – ograniczenie dzieciom dostępu do edukacji przedszkolnej i socjalnych – odcięcie od systemu pomocy rodzinie” – czytamy w petycji, którą można podpisać po niedzielnych Mszach św. w wielu olsztyńskich kościołach.

Na środowej (28.11.2012 r.) sesji rady miasta przedstawiła radnym racje przemawiające za tym, żeby przemyśleć sprawę ulg dla rodzin wielodzietnych. – Podałam również przykłady miast, w których takie ulgi obowiązują. Zaproponowałam ulgę w wysokości 50 proc. na drugie i 100 proc. na trzecie dziecko. Co ciekawe, mimo wcześniejszych sygnałów, iż takie rozwiązanie w ogóle nie jest brane pod uwagę, radni od razu przegłosowali wniosek, by tę propozycję skierować do prac w komisji oświaty. Wszyscy radni poparli ten wniosek. Zobaczymy, co dalej będzie się dziać – mówi Katarzyna Janicka. Sama podkreśla, że nie zakończyła akcji zbierania podpisów pod petycję. Na dzień sesji miała zebrane 1321 podpisów poparcia.

W przedszkolach prowadzonych przez Miasto Olsztyn 182 dzieci posiada brata lub siostrę, a 9 dzieci posiada dwoje i więcej rodzeństwa. Do tej pory nie była wykonywana symulacja, ile taka zmiana kosztowałaby budżet miasta.

Osoby zainteresowane petycją, mogą wysłać maila na adres: janicka80@wp.pl

Więcej na temat petycji w „Gościu Niedzielnym – Posłańcu Warmińskim” nr 48 – 2 grudnia 2012 r.