Poszukiwania dawców

Krzysztof Kozłowski

publikacja 17.02.2013 07:10

Już po raz 11. Stowarzyszenie „Jestem Pomagam Wspieram” zorganizowało akcję rejestracji dawców szpiku.

Poszukiwania dawców Dawcą może zostać osoba w wieku od 18 do 45 lat. Od kandydata na dawcę pobierane jest 10 ml krwi Krzysztof Kozłowski/GN

– Oczywiście jesteśmy tylko organizatorami lokalnymi, czyli edukujemy ludzi, przygotowujemy, informujemy, jak wygląda procedura pobierania szpiku. Natomiast odpowiedzialną instytucją za rejestrację dawców jest laboratorium Medigen wraz z Fundacją Przeciwko Leukemii – wyjaśnia Ewa Cichocka, prezes Stowarzyszenia „Jestem Pomagam Wspieram”.

Bieżąca akcja odbyła się pod hasłem „Daję szpik, daję życie”. Chętni mogli przyjść do Szpitala MSW (Poliklinika) w Olsztynie, wypełnić ankiety, dokonać rejestracji i oddać krew do wstępnych badań. – Ta akcja jest po trosze zainspirowana osobistą sytuacją. Otrzymaliśmy maila od społeczności ze Starych Jabłonek, od przyjaciół leżącego w szpitalu pana Dawida, który oczekuje na przeszczep szpiku. Ta społeczność świetnie się zorganizowała. Pojechałam do nich z jednym z dawców, aby wszystko im wyjaśnić, żeby opowiedział, jak wygląda procedura i sam zabieg. Dziś przyjeżdżali do polikliniki samochodami, a nawet wynajętymi autobusami. I to nie tylko ze Starych Jabłonek, ale również z okolicznych miejscowości – mówi Ewa.  Dodaje, że również rodzice dwóch chłopców leżących w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie rozpaczliwie poszukują dawców dla ich dzieci.

Do tej pory, dzięki przeprowadzonym rejestracjom, w naszym regionie udało się zarejestrować jako potencjalnych dawców szpiku 3 tys. 420 osób, z czego 20 osób zostało już wyselekcjonowanych jako potencjalni dawcy szpiku. Z tych dwudziestu 9 zostało zdyskwalifikowanych z różnych powodów zdrowotnych lub też niezgodności. Dwie osoby zostały już dawcami.

– Od pięciu lat, jako stowarzyszenie, prowadzimy szeroką akcję edukacyjną, by poinformować społeczeństwo, na czym w ogóle polega procedura pobierania szpiku, jak możemy pomóc przy danych chorobach. Najpierw docieraliśmy do środowisk studenckich. Obecnie chcemy dotrzeć do każdego mieszkańca naszego regionu, który jest zdrowy i mógłby komuś uratować życie – mówi Ewa Cichocka. Podkreśla, że każdy, kto decyduje się na zapisanie do banku dawców szpiku, decyduje się na to, że może pomóc potrzebującemu z terenu całej Polski.

Więcej informacji o tym, jak zostać dawcą szpiku, znajduje się na stronie: www.jestempomagamwspieram.org