Żywe i skuteczne

Krzysztof Kozłowski

publikacja 13.10.2013 22:32

Na taką szkołę czekało wiele osób.

Żywe i skuteczne Pierwszy wykład I roku Szkoły Biblijnej wygłosił ks. Piotr Dernowski Krzysztof Kozłowski /GN

Rozpoczął się kolejny rok wykładów Warmińskiej Szkoły Biblijnej. – W naszej rzeczywistości kościoła polskiego życie religijne do niedawna koncentrowało się na Mszy św. A Słowo Boże nie było docenione na miarę wielkości tego Słowa. Sytuacja nieco zmieniła się, kiedy zrodził się ożywiony ruch charyzmatyczny, wspólnoty Oazowe, czy neokatechumenat. Wszystko to pobudziło zainteresowanie Słowem Bożym – mówi ks. Zdzisław Żywica, dyrektor Warmińskiej Szkoły Biblijnej.

Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu Słowem Bożym, cztery lata temu powstała w naszej archidiecezji inicjatywa powołania szkoły biblijnej. Rok później rozpoczęły się wykłady i prelekcje dotyczące Pisma Świętego. – Zaproponowaliśmy słuchaczom trzyletni program nauczania. Wykłady obejmują krótkie wprowadzenie do całości Pisma Świętego, tzw. zagadnienia wstępne. Później Stary i Nowy Testament – mówi ks. Żywica.

Na pierwsze wykłady przyszło ponad 150 osób, co przerosło najśmielsze oczekiwania wykładowców. W czerwcu br. szkołę opuścili pierwsi absolwenci – 105 osób. W tym roku również wiele osób zgłosiło się na pierwszy rok biblijnego kursu. – Na taką szkołę czekało wiele osób. Na zajęcia przychodzą członkowie wspólnot. Oczywiście jest sporo osób, które nie należą do wspólnot, ale chcą żyć duchowością biblijną, czytać ją, coraz bardziej rozumieć – mówi ks. Zdzisław. Podkreśla, że do liczebności nowych osób rozpoczynających zajęcia w szkole przyczyniły się również rekolekcje ewangelizacyjne odbywające się w poszczególnych parafiach naszej archidiecezji. – Powstaje też mnóstwo kręgów biblijnych w różnych parafiach. Jest to również owoc rekolekcji. Księża wychodzą z taką inicjatywą. Ale nie tylko. Wierni zainspirowani duchowością biblijną i pragnieniem dzielenia się Słowem Bożym, zbierają się po kilka osób i zakładają taki krąg. Rozmawiają z proboszczami. I to jest ogromnie ważne i pokrzepiające, dające nadziei, że Słowo Boże, które jest żywe i skuteczne, ono jest cały czas aktualne – mówi ks. Żywica. Dodaje, że Warmińska Szkoła Biblijna jest jednym z narzędzi nowej ewangelizacji i przyczynia się do pogłębienia znajomości Słowa Bożego, pogłębienia duchowości biblijnej i codziennego czytania Pisma Świętego.

Wykłady odbywają się w każdą drugą sobotę miesiąca, począwszy od października a skończywszy na czerwcu. Wykłady prowadzą nauczyciele akademiccy Wydziału Teologii UW-M w Olsztynie. Organem założycielskim jest Wydział Duszpasterski Metropolii Warmińskiej we współpracy z Dziełem Biblijnym im. Jana Pawła II. Osoba zgłaszająca wolę studiowania w Warmińskiej Szkole Biblijnej może tego dokonać przez przesłanie na adres e-mail: zjzywica@poczta.onet.pl własnego imienia i nazwiska, roku urodzenia, wykształcenia, parafii i adresu zamieszkania.