Źródło tożsamości

Krzysztof Kozłowski

publikacja 07.09.2014 16:47

We Fromborku odbyła się inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie warmińsko-mazurskim.

Źródło tożsamości Podczas inauguracji odbył się w katedrze we Fromborku koncert organowy Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Imprezę otworzył Piotr Żuchowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego i generalny konserwator zabytków.

– Poczucie przynależności do grupy i własnej tożsamości jest jedną z najistotniejszych potrzeb emocjonalnych człowieka. Istnieje wiele rzeczy, dzięki którym człowiek może się identyfikować z danym miejscem, krajem, społecznością. Wspólne potrzeby, zainteresowania, wspólne problemy  i sukcesy pozwalają czuć nam się częścią danej społeczności. Są to jednak wartości przemijające, zależne od stale zmieniających się czynników zewnętrznych. To, co się nie zmienia, to nasza historia, kultura, opowieści przodków. Jednym słowem – dziedzictwo. Dziedzictwo pozwala nam zaspokajać tę tęsknotę za byciem częścią społeczności, za poczuciem wspólnoty skupionej wokół wspólnych wartości – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Tegorocznej imprezie przyświeca hasło: „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. – Hasło to jest dla nas szczególnie ważne, bo przecież Warmia, Mazury i Powiśle to tygiel kulturowy, to wiele mniejszości narodowych. Chcemy, aby ludzie poznali swoje korzenie, wiedzieli, skąd pochodzą ich przodkowie. To jest ważne, żebyśmy wiedzę o naszej tożsamości przekazywali młodym – mówi wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Anna Wasilewska.

Podczas inauguracji ks. Jacek Wojtkowski, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, wyrażał wdzięczność za wspieranie konserwacji fromborskiego wzgórza katedralnego. Wysłuchano również wykładu dr Jowity Jagli „Sacrum wobec żywiołu wody” oraz informacji na temat digitalizacji metodą skaningu laserowego 3D pomnika historii - bazyliki archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku.

Goście wysłuchali w bazylice archikatedralnej koncertu organowego.

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 r. w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 r. Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.