Cierpienie przyzywa miłość

Krzysztof Kozłowski

publikacja 17.10.2014 12:24

Abp Wojciech Ziemba zainaugurował obchody 60-lecia szpitala dziecięcego.

Cierpienie przyzywa miłość   Na Mszę św. przybyli pracownicy i goście Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie obchodzi uroczyście 60 lat istnienia. Jubileusz rozpoczął się od Mszy św., której przewodniczył abp Wojciech Ziemba. – Trzeba dziękować Bogu za ten okres służby najmniejszym pacjentom. Patrzymy oczywiście w przyszłość, dlatego prosimy o błogosławieństwo, aby ten szpital służył cierpiącemu człowiekowi. Kiedy 60 lat temu powstawał, nikt nie przypuszczał, jak potoczy się jego historia. Można oczywiście wyliczać doskonalenie bazy, metod leczenia, ale nikt nie przypuszczał, że w jego historii, niczym perła w koronie, znajdzie się wydarzenie z 6 czerwca 1991 r. Wizyta papieża Jana Pawła II – mówi abp Ziemba.

– W historii naszego szpitala były dni różne. Były wzloty i upadki. Był okres, kiedy brakowało pieniędzy i lekarstw. Zawsze znajdowali się dobrzy ludzie, którzy nam pomagali. Pomagał nam Kościół. Należałoby zadać pytanie, dlaczego doświadczyliśmy tak wiele dobroci? Dlaczego Jan Paweł II odwiedził właśnie nasz szpital? Dziś przypominamy jego słowa: „Cierpienie w każdym z was, w każdym z nas, winno przyzywać miłość i ludzką solidarność”. Każdy, kto w tym szpitalu pracuje, te słowa zna na pamięć – mówi Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

– Gromadzimy się w sali konferencyjnej im. św. Jana Pawła II, by Eucharystią rozpocząć uroczystości związane z 60-leciem szpitala. Ale to nie  jest jedyny powód. Również dzisiaj obchodzimy 36. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, a 30 lat temu, dokładnie w listopadzie 1984 r. ks. Ryszard Sztychmiler, inicjator duszpasterstwa w tym szpitalu, odprawił pierwszą Mszę św. po wyodrębnieniu części ołtarzowej sali konferencyjnej. Również w tej sali odbyło się spotkanie dzieci z Janem Pawłem II, kiedy był gościem tej placówki – mówił, witając gości, kapelan ks. Michał Tunkiewicz.

Cierpienie przyzywa miłość   W wygłoszonej homilii abp Wojciech Ziemba krótko przypomniał czas pontyfikatu Jana Pawła II oraz jego wizytę w szpitalu. – W miarę upływu czasu coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z wagi wydarzenia, które miało miejsce w Olsztynie – pobytu Jana Pawła II w naszym mieście. Dziś coraz częściej zatrzymujemy się nad jego przesłaniem, które do nas wygłosił – mówił metropolita.

Przytoczył również fragmenty wypowiedzi ojca świętego, który do dzieci powiedział: „Drogie dzieci, raduję się że mogę przez chwilę być z wami. Spotkanie to ma miejsce w szpitalu. Wiecie dobrze, iż do szpitala przychodzi się po zdrowie, aby zdrowie odzyskać, aby uwolnić się od chorób. Myślę w tej chwili o wszystkich ludziach chorych, gdziekolwiek się znajdują. Cierpienie jest tajemnicą nieprzeniknioną i dlatego jakże często trudną do zrozumienia przez człowieka. Człowiek dotknięty chorobą, dotknięty jakimkolwiek cierpieniem, często pyta samego siebie, dlaczego ja muszę  znosić ból? Po co? Jaki jest sens tego cierpienia, które mnie dotknęło? Kiedy nie znajduje odpowiedzi, często się załamuje, bo cierpienie staje się silniejsze od niego. Cierpienie nie jest karą za grzechy ani nie jest odpowiedzią Boga na zło człowieka. Można je zrozumieć tylko i wyłącznie w świetle Bożej miłości, która jest ostatecznie sensem wszystkiego, co na tym świecie istnieje. Cierpienie zostało związane z miłością, z tą miłością, która tworzy dobro…”. – Cierpienie, choroba, przemijanie i śmierć w świetle wiary, pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem, z nadzieją. W tej nadziei kryje się nie tylko sens cierpienia, ale także sens pracy pracowników  szpitala – mówił abp Ziemba.

Metropolita przypomniał również słowa wypowiedziane przez ojca świętego do pracowników szpitala: „Człowiek cierpiący potrzebuje konkretnej pomocy zawodowej. Potrzebuje obecności  przy nim i z nim oraz fachowej opieki lekarskiej. (…) Wasza praca jest trudna i bardzo odpowiedzialna, bo chodzi przecież o życie człowieka. Ale jakże jest piękna i ewangeliczna. Cierpienie w każdym z was, w każdym z nas, winno przyzywać miłość i ludzką solidarność. Jestem wam wdzięczny za to, że świadczycie pomoc człowiekowi w cierpieniu”. – Dziękuję wam za pracę na rzecz nadziei – podkreślał abp Ziemba.

Cierpienie przyzywa miłość   Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, dziękowała wszystkim za wspólną modlitwę Krzysztof Kozłowski /Foto Gość – Chciałabym podziękować za to, że wspólną modlitwą i obecnością ksiądz arcybiskup inaugurował uroczystości 60. rocznicy, i za to, że mogliśmy wspólnie dziękować za to, co było, a jednocześnie prosić o to, aby na naszej drodze nadal znajdowali się ludzie, którzy będą nas wspierać. Nasza działalność medyczna jest ściśle połączona z działalnością duszpasterską. Za to, że możemy wspólnie z księżmi tę historię tworzyć, chciałabym podziękować – mówiła Krystyna Piskorz-Ogórek.

W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbyła się uroczysta gala jubileuszowa, podczas której zaprezentowano dotychczasowe osiągnięcia placówki. Odbyła się też projekcja filmu dokumentalnego i prezentacja książkowej monografii poświęconej szpitalowi, a także wręczenie odznaczeń i podziękowań osobom szczególnie zasłużonym dla szpitala.

Olsztyński szpital dziecięcy funkcjonuje od 1954 r. – najpierw w przyklasztornym budynku przy ul. Wyspiańskiego, a od 1967 r.  w siedzibie przy ul. Żołnierskiej. Jest jedyną tego typu placówką w regionie. Obecnie szpital zalicza się do grona najlepszych wielospecjalistycznych szpitali dziecięcych w Polsce. Co roku hospitalizuje się w nim ok. 25 tys. pacjentów oraz udziela się 250 tys. porad ambulatoryjnych. Liczy 15 oddziałów stacjonarnych oraz ponad 40 poradni i ośrodków specjalistycznych.