Ludzie prawdy

lc

publikacja 24.02.2015 18:03

W Olsztynie odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą śmierci Seweryna Pieniężnego (syna), dziennikarza, redaktora i wydawcy przedwojennej "Gazety Olsztyńskiej".

Ludzie prawdy W Olsztynie odbyły się uroczystości w 75. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego, przedwojennego dziennikarza, wydawcy "Gazety Olsztyńskiej", patrona dziennikarzy Warmii i Mazur Łukasz Czechyra /Foto Gość

Najpierw warmińscy dziennikarze - ich patronem jest Seweryn Pieniężny - złożyli kwiaty pod pomnikiem przy ul. Towarowej oraz na cmentarzu komunalnym. Następnie miała miejsce Msza św. w intencji S. Pieniężnego oraz wszystkich dziennikarzy Warmii i Mazur. - Aby wszyscy dziennikarze byli ludźmi prawdy. Żeby, podobnie jak dla ich patrona, najważniejszymi słowami były ojczyzna, Polska - mówił ks. Ireneusz Bruski, prezes olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W homilii ks. Jan Rosłan zaznaczył, że pamięć należy się nie tylko Sewerynowi Pieniężnemu synowi, ale także m.in. jego rodzicom, którzy kształtowali w nim umiłowanie prawdy - od nich też przejął przedwojenną "Gazetę Olsztyńską". Nawiązując do przejęcia nazwy "Gazeta Olsztyńska" przez "Głos Olsztyński", gazetę wydawaną przez Komitet Wojewódzki PZPR, nazwał to "przywłaszczeniem" nazwy przez tytuł całkiem inny od tego przedwojennego.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się jeszcze do pamiątkowego głazu poświęconego Sewerynowi Pieniężnemu na skwerze przy ul. Nowowiejskiego, gdzie złożyli kwiaty. - Przyznam się, że po raz pierwszy uczestniczę w tych uroczystościach - powiedział Adam Socha, który tłumaczył to tym, że przez lata władze miasta i regionu "przywłaszczały sobie postać Pieniężnego, mimo że same nie miały nic wspólnego z głoszonymi przez niego prawdami". - Na szczęście to wszystko powoli się zmienia, odkrywamy naszą historię na nowo i poznajemy prawdę - zaznaczył A. Socha.

Jutro, 25 lutego, przypada 125. rocznica urodzin Seweryna Pieniężnego. W tym dniu na temat przedwojennego dziennikarza odbędzie się sympozjum w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Olsztyński oddział SDP organizuje również uroczystą galę, podczas której wręczone zostaną Laury Dziennikarza Warmii i Mazur oraz nagrody w konkursie o Nagrodę im. Seweryna Pieniężnego.

Seweryn Pieniężny (syn) był ostatnim wydawcą i redaktorem przedwojennej "Gazety Olsztyńskiej", osobą zasłużoną dla zachowania polskiej tożsamości narodowej na Warmii. Od 1918 r. prowadził drukarnię i oficynę wydawniczą. Był autorem artykułów publicystycznych i zabawnych felietonów w gwarze warmińskiej, ukazujących się w cyklu "Kuba spod Wartemborka gada". Angażował się w sprawy społeczne i polityczne, prowadził kampanię informacyjną przed plebiscytem o przynależności tych ziem w 1920 r. Został uwięziony przez hitlerowców we wrześniu 1939 r. i osadzony w obozie koncentracyjnym w Hohenbruch. S. Pieniężny - według relacji współwięźniów - został rozstrzelany w tym obozie 24 lutego 1940 r., w przededniu swych 50. urodzin. W tym samym dniu na polecenie komendanta strażnicy zamordowali także innych polskich działaczy z dawnych Prus Wschodnich: opiekuna hufca Związku Harcerstwa Polskiego Leona Włodarczaka, kierownika polskiej szkoły w Unieszewie Jana Mazę i współwydawcę "Gazety Olsztyńskiej" Wojciecha Gałęziewskiego. W 1946 r. szczątki S. Pieniężnego ekshumowano i pochowano w Olsztynie.