Przeważnie śpiewamy o miłości

Krzysztof Kozłowski

publikacja 13.03.2015 12:45

Dziś to ważne wydarzenie obejmujące szkoły powiatu ostródzkiego.

Przeważnie śpiewamy o miłości Najlepszym solistą wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych został Kacper Kwiatkowski z Zespół Szkół Zawodowych im. Staszica i CKU w Ostródzie Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W Ostródzie odbył się jubileuszowy X Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej. W sumie na scenie zaprezentowało się ponad 150 uczniów. Organizatorem imprezy jest Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petofi w Ostródzie.

- Sama myśl zrodziła się w naszej szkole, a inicjatorką konkursu jest s. Jolanta Kopiczko. Ona jest duchem sprawczym tego przedsięwzięcia. Przyznam, że na początku zastanawiałem się jak będzie z frekwencją i jak siostra zachęci młodzież do tego, aby wzięła w nim udział. Przy dużym zaangażowaniu siostry i nadspodziewanym zainteresowaniem ze strony młodzieży, widzę, że ta idea rzeczywiście się sprawdziła - mówi dyrektor szkoły Henryk Rybacki. Nie ukrywa zadowolenia, że nie tylko piosenka popularna ale i religijna odgrywa ważną rolę w życiu młodych. - Mogą oni dzięki temu zaprezentować wartości, którymi żyją, nie tylko w miejscach sakralnych, ale też i w środowiskach młodzieżowych - dodaje.

- Z roku na rok konkursy się rozwijały. Dziś to ważne wydarzenie obejmujące szkoły naszego powiatu. Zawsze przy tym byłem, jednak bardziej służąc wsparciem duchowym. To siostra Jolanta robi tu dobrą robotę. Rzeczywiście, ukierunkowuje on młodzież na duchowe wartości i przypomina o religijności w okresie Wielkiego Postu, poza rekolekcjami, świętościami - mówi ks. Roman Wiśniowiecki, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie.

Inicjatorka konkursu s. Jolanta Kopiczko ze zgromadzenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która na co dzień pracuje w Zespole Szkół Zawodowych im. Sandora Petofi w Ostródzie przyznaje, że kiedy dziesięć lat temu organizowała pierwszy konkurs, miała wiele obaw. Dziś, kiedy patrzy na młodzież wie, że wystarczy poświęcić jej więcej czasu, aby wydobyć z nich to, co najlepsze. - Oni dają z siebie wiele. Słowa usłyszane w piosence przekładają się na ich życie - mówi.

- Przeważnie śpiewamy o miłości. Ale życie powinno opierać się na miłości, bo ona wszystko przetrzyma - podkreśla Jarek. Mówiąc o swojej wierze wyznaje, że przez śpiew rozmawia z Bogiem i modli się do Niego. - Śpiewam, odrywam się od tu i teraz, dusza śpiewa i w tym wyznaje Bogu, co ją boli - mówi.

Gimnazjum, soliści:
I miejsce: Aleksandra Farasiewicz,  Zespół Szkół Salezjańskiech św. Dominika Savio w Ostródzie
II miejsce: Magdalena Lobert, Gimnazjum w Gietrzwałdzie
III miejsce: Empel Sandra, Gimnazjum w Lipowie
Zespoły:
I miejsce: Zespół „Optymistas”, Gimnazjum w Durągu
II miejsce: Gimnazjum nr 2 w Ostródzie
III miejsce: Zespół Gimnazjum w Lipowie
Wyróżnienie: Gimnazjum Małdyty

Szkoła ponadgimnazjalna, soliści :
I miejsce: Kacper Kwiatkowski,  Zespół szkół Zawodowych im. Staszica i CKU w Ostródzie
II miejsce: Marta Przybysz, Liceum nr 1 im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie
III miejsce: Katarzyna Kołecka, Zespół Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie
Zespoły :
I miejsce: Julia Godzwon i Aleksandra Farasiewicz, Liceum Salezjańskie im Dominika Savio w Ostródzie
II miejsce: Zespół „Ricis”, Zespół Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie
III miejsce: Zespół szkół Zawodowych im. Sandora Petofi w Ostródzie