Przekroczyłem progi Caritas

Krzysztof Kozłowski

publikacja 25.04.2015 17:50

- Jeśli Kościół nie służy biednym, to służy do niczego - mówi ks. Piotr Hartkiewicz.

Przekroczyłem progi Caritas Przed galą wszyscy goście otrzymali pamiątkową jubileuszową publikację "Służyć Bogu w człowieku" Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

- Caritas to nie jest instytucja, zakład pracy. To są ludzie, którzy niosą i przynoszą do domu wiele ciepła i dobra - mówi Dorota, która przyszła do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie na uroczystą galę z okazji 25-lecia Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Przybyli na nią nie tylko przedstawiciele lokalnych władz, ale także parafialnych i szkolnych kół Caritas. Przyszły również osoby, które na co dzień korzystają z pomocy.

- Gdyby spotkał mnie rok temu, nie pomyślałby, że to ja jestem. Kiedy zacząłem przychodzić do Caritas, ks. Zięba codziennie mnie pytał: „Jak tam, panie Czesławie, trzymamy się?”. Wszystko zmarnowałem. Załamanie, depresja. Ale przekroczyłem progi Caritasu. I to był dobry krok - mówi bezdomny, Czesław Gołębiewski.

- Minione lata, był to dla czas niezwykle pracowity. Wiele osób było gotowych do pomocy, ale też i wielu oczekiwało tej pomocy. Dziś, dzięki naszej służbie, jest więcej szczęśliwych serc. Gala pokazała, że jest wiele osób, które dzięki Caritas żyją lepiej - mówi dyrektor ks. Paweł Zięba.

- Kościół, jeśli ma spełniać swoją misję, to przede wszystkim wobec osób, które są na marginesie życia. Jeśli Kościół nie służy biednym, to służy do niczego. Misja Caritas, którą również wypełniamy w ośrodku w Rybakach, cieszy i daje satysfakcję, że idziemy śladami Chrystusa. W świecie, w którym żyjemy, nastawionym antyklerykalnie, działalność charytatywna Kościoła jest jedyną sferą, która nie budzi wątpliwości. Wciąż Caritas jest wśród organizacji, które cieszą się największym zaufaniem społecznym. I słusznie - zauważa ks. Piotr Hartkiewicz, dyrektor ośrodka Caritas w Rybakach.

Podczas uroczystości Wiesław Banach opowiadał o działalności zespołu Caritas ze Srokowa. O specyfice pracy szkolnych kół Caritas mówił Krzysztof Gajewski, założyciel i opiekun najstarszego koła w archidiecezji, które działa w Butrynach. - Wiemy, co jest najważniejsze. Trzeba zauważyć potrzebujących, trzeba się wzruszyć i działać. Wiemy, że służymy Chrystusowi potrzebującemu w drugim człowieku - mówił. Obecnie w archidiecezji warmińskiej działają 72 parafialne zespoły Caritas, w których udziela się ponad 800 wolontariuszy. Istnieją 64 szkolne koła Caritas skupiające ponad 1200 uczniów.

Podczas gali wręczono statuetki jako wyraz wdzięczności za pracę na rzecz Caritas.

Caritas Archidiecezji Warmińskiej prowadzi Archidiecezjalne Centrum Charytatywne im. Jana Pawła II w Olsztynie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla Kobiet i ich Dzieci Ofiar Przemocy w Rodzinie w Olsztynie, Dom Samotnej Matki w Brąswałdzie, biuro Aktywacji Zawodowej „Animator” w Bartoszycach, Centrum Młodzieży Caritas we Fromborku, Ośrodek w Rybakach, Hospicjum Domowe w Olsztynie, Archidiecezjalny Ośrodek Pomocy Uzależnionym, Warsztaty Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy we Fromborku, Centra Pielęgniarstwa w Górowie Iławeckim, Nidzicy i Pieniężnie, świetlice opiekuńczo-wychowawcze, okna życia oraz rodzinne domy dziecka.