3,5 mln do wydania

lucy

publikacja 19.08.2015 17:58

Ponad 3,5 mln złotych - to pula III edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

3,5 mln do wydania Prezydent Piotr Grzymowicz przyznaje, że OBO jest w pewnym sensie kierunkowskazem dla urzędników Łukasz Czechyra /Foto Gość

W tym roku do ostatniego etapu OBO zakwalifikowano 111 projektów osiedlowych oraz 29 ogólnomiejskich. Maksymalna kwota, jaką można było wnioskować, wynosiła 1 mln złotych na projekty ogólnomiejskie oraz 110 tys. złotych na każde z 23 osiedli.

Już teraz wnioskodawcy mogą ruszać z akcjami promocyjnymi - głosować będzie można o 12 do 27 września, w zwycięskie projekty poznamy na początku października.

- Głosowanie będzie bardzo proste, prostsze niż w poprzednich edycjach. Będziemy zachęcali do głosowania głównie przez internet, za pomocą komórki, tabletu czy komputera. Będzie też można głosować tradycyjnie, za pomocą karty do głosowania, głównie w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, a także w punktach informacyjnych Urzędu Miasta - mówił podczas konferencji prasowej radny Łukasz Łukaszewski, przewodniczący zespołu koordynującego OBO.

Konferencja odbyła się w parku Centralnym. Podczas niej prezydent Piotr Grzymowicz zachęcał wszystkich do wzięcia udziału w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim. - Mamy ten piękny park, w nim naszą rzekę Łynę. Może tędy prowadzić szlak turystyczny - taki projekt również znalazł się w OBO - mówił prezydent Grzymowicz. Podkreślił, że miasto już ogłosiło przetarg na opracowanie sieci ścieżek rowerowych i traktów spacerowych, które wpisują się w koncepcję tzw. Łynostrady. - Jestem przekonany, że wiele z naszych planów stanie się faktem, pozwolą naszym mieszkańcom w bardzo aktywny sposób z tych projektów korzystać - zaznaczył prezydent. Podkreślił również, że projekty - szczególnie osiedlowe - pozwalają na realizowanie własnych marzeń i zbiorowych potrzeb mieszkańców Olsztyna.

Wśród projektów osiedlowych najwięcej zgłosili mieszkańcy Pojezierza i Śródmieścia (po 12 projektów), z kolei w Kortowie i Zielonej Górce znalazło się tylko po jednym projekcie i już teraz wiadomo, jakie prace będą tam wykonane. Pełną listę projektów można znaleźć tutaj.