Trzy córki dla Olsztyna

Krzysztof Kozłowski

publikacja 22.10.2015 22:20

Dzwony naznaczone charyzmatem Jana Pawła II.

Trzy córki dla Olsztyna   Uroczystości poświęcenia dzwonów przewodniczył abp Wojciech Ziemba Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Na kilkadziesiąt minut przed Eucharystią z pomieszczeń parafialnych przez okna przebijał się śpiew chóru. Wyraźnie była to próba przed uroczystością. Tuż przed wejściem na niewielką plebanię, na oświetlonym przez reflektory miejscu, stoją trzy dzwony. Zza drzwi wychyla się proboszcz, ks. Artur Klepacki. - Ładne dzwony, prawda? - pyta. Nie czekając odpowiedź, dodaje: - Dziś będziemy je święcić.

Wybór daty poświęcenia dzwonów - 22 października, dzień wspomnienia św. Jana Pawła II - nie jest przypadkowy. Wprawdzie parafia jest pw. św. Mateusza Ewangelisty, ale ten parafialny kościół będzie również archidiecezjalnym sanktuarium św. Jana Pawła II, jako wotum wdzięczności wiernych z Warmii i Mazur za pontyfikat papieża Polaka.

- Na tej Eucharystii, w dniu, kiedy cały Kościół wspomina Jana Pawła II, chcemy poświęcić dzwony. Przez tę uroczystość dotykają planów Bożych, które zawsze wyprzedzają kondycję ludzką. Dlaczego? Bo święcimy dzwony, choć nie mamy jeszcze kościoła - uśmiecha się ks. Artur. - Kiedy odbywa się konsekracja kościoła, trzy razy uderza się dzwonem, co jest znakiem wielkich rzeczy. Nasze dzwony czekają na ten moment, nasza wspólnota czeka na ten moment, budując świątynię, sanktuarium Jana Pawła II - mówi proboszcz.

Cytuje słowa Fryderyka Chopina, który uważał, że dźwięk jest zawsze przed słowem. - Niech dźwięk dzwonów prowadzi nasze serca do słowa Bożego - dodaje.

Uroczystości przewodniczył abp Wojciech Ziemba. Przypominał, że ten dzień jest również rocznicą inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. - To ważne dla nas i dla tej wspólnoty, które buduje pamięć o Janie Pawle II w formie sanktuarium - podkreślał metropolita.

Do tego wydarzenia odnosił się również w homilii ks. Wojciech Łazowski. - Przypominamy sobie, jak wielką wartość ma nauka, którą nam pozostawił papież. Patrząc na przykład jego życia, przypominamy sobie, jak wielką wartością jest świętość, do której powołuje Chrystus każdego, bez wyjątku - mówił ks. Wojciech. I przytaczał fragmenty homilii papieża, ważnych zdań, m.in.: „nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”, „nie bójcie się iść drogą świętości”.

W dalszej części kazania mówił o odwadze i męstwie, które pozwalają  żyć według ewangelicznych wartości, które przeciwstawiają się obłudzie i pozornej wielkości. - Życie człowieka jest walką, ale też i rozwojem ducha - mówił.

Trzy córki dla Olsztyna   Po Eucharystii wierni podchodzili do dzwonów, oglądali je z uwagą Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Przed błogosławieństwem odbyło się poświęcenie dzwonów. Po Eucharystii zaś adoracja relikwii św. Jana Pawła II. Później wierni podchodzili do dzwonów, oglądali je, nie ukrywając zadowolenia. - Piękne te nasze dzwony - często podkreślali.

Proboszcz również objaśniał znaczenie każdego z dzwonów, o co prosili wierni. - Jedne poświęcony jest św. Mateuszowi i św. Janowi Pawłowi II. Widnieją na nim napis informujący o wezwaniu naszej parafii i jest słowa: „Mateusz 9,9 - Pójdź za Mną. A on wstał i poszedł”. Jest to oczywiste nawiązanie do życia chrześcijańskiego. Na drugiej stronie jest informacja o sanktuarium Jana Pawła II wraz z wizerunkiem papieża i cytat z homilii wygłoszonej w Olsztynie: „Wasi ojcowie przybyli na ziemię Warmii, z różnych stron i z wszelkich narodów” - wyjaśnia proboszcz.

Drugi dzwon poświęcony jest Matce Bożej. Jest na nim napis: „Totus Tuus”. Z drugiej strony znajduje się na nim prośba liturgiczna: „Prosimy Jezusa o dar Maryi”. - W ten sposób nawiązujemy do testamentu Chrystusa względem Jana. Prosimy Jezusa o dar Maryi - wyjaśnia proboszcz.

Trzeci dzwon zawiera prośbę wznoszoną do Boga: „Prosimy Pana dla Olsztyna o trzy córki: wiarę, nadzieję i miłość”. - Ta prośba będzie wraz z dźwiękiem dzwonu nieść się po Olsztynie, docierać do serc jego mieszkańców - dodaje ks. Artur.

- W tradycji Kościoła dzwon jest znakiem. Jego dźwięk sygnalizuje bardzo ważne momenty życia człowieka i wspólnoty. Dawniej oznajmiał narodzenie i śmierć, nieszczęście i kataklizm, przestrzegał przed niebezpieczeństwem. Dzwon wreszcie zaprasza na wspólną modlitwę do kościoła. Wzywa do modlitwy Anioł Pański. Te dzwony, naznaczone charyzmatem Jana Pawła II, będą również przypominać jego wizytę w Olsztynie i jego słowa o prawdzie ludzkiej mowy, ludzkiego słowa. Niech Bóg błogosławi, aby te dzwony były słyszane i żeby na ich głos do Boga biegła szczera odpowiedź płynącą z każdego serca - mówi abp Wojciech Ziemba.