Policjant pierwszego kontaktu

kfk

publikacja 04.11.2015 16:10

Sytuacja ta pokazuje jak ważne jest, by znać swojego dzielnicowego.

Policjant pierwszego kontaktu Każdy może poznać swojego dzielnicowego wchodząc na stronę internetową policji z twojego powiatu, w zakładkę „Dzielnicowi” KWP Olsztyn

Tego dnia mł. asp. Piotr Drozd miał dzień wolny. To czas, kiedy może więcej czasu  spędzić z dziećmi, czy pomóc w obowiązkach w domu. Właśnie pomagał dziecku w odrabianiu lekcji, kiedy zadzwonił służbowy telefon. Jako policjant z doświadczeniem wiedział, że ktoś potrzebuje pomocy. Bez chwili zastanowienia odebrał telefon. Przestraszony, wyraźnie drżący kobiecy głos prosił o natychmiastową pomoc. Dzielnicowy rozpoznał, kto do niego dzwoni. Wiedział, że ta pani mieszka sama, a z jej relacji wynikało, że nieznany mężczyzna po raz kolejny próbuje dostać się do jej domu.

Piotr chwycił broń, kajdanki i legitymację służbową, wsiadł do swojego samochodu i pojechał do zgłaszającej. Po kilku minutach był już u niej pod domem. Przestraszona kobieta pokrótce opowiedziała o całej sytuacji, opisała, jak był ubrany sprawca i w którym kierunku uciekł.

Mł. asp. Piotr Drozd sprawdzając przyległe ulice zauważył stojącego na przystanku autobusowym mężczyznę, który wyglądem odpowiadał rysopisowi sprawcy. Podszedł do niego, powiedział, że jest policjantem i wyjaśnił dlaczego go legitymuje. Stanisław P. od razu stwierdził, że nic nie ukradł, a w domu kobiety szukał jedynie swojego starego znajomego.

Dzielnicowy zadzwonił do oficera dyżurnego policji i poprosił o przysłanie patrolu. Policjanci z Olsztynka, którzy przyjechali do Gietrzwałdu sprawdzili dane Stanisława P. w policyjnych systemach informatycznych. Okazało się, że był on w przeszłości wielokrotnie notowany za kradzieże i włamania. Funkcjonariusze zatrzymali 60-latka w policyjnym areszcie.

Tego samego dnia nieznany mężczyzna, który miał chodzić od domu do domu, widziany był także na terenie Olsztyna i Stawigudy. Sprawy te dokładnie sprawdzają olsztyńscy policjanci.

- Sytuacja ta pokazuje jak ważne jest, by znać swojego dzielnicowego. Komenda Miejska Policji w Olsztynie ma ich aż 57 w całym powiecie, na terenie województwa pracuje ich 283. Każdy może poznać swojego dzielnicowego wchodząc na stronę internetową policji z twojego powiatu, w zakładkę „Dzielnicowi” - wyjaśnia Anna Fic, rzecznik KWP w Olsztynie.

Wyjaśnia, że dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu. To właśnie on służy pomocą w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów, od tych najdrobniejszych do bardziej skomplikowanych. Identyfikuje potrzeby społeczności lokalnej, reaguje na łamanie prawa, służy mieszkańcom pomocą poprzez informowanie o możliwościach rozwiązania ich problemów, wskazuje instytucje, które należy w to zaangażować.

Z czym najczęściej mieszkańcy zwracają się do dzielnicowego?

- Chodzi o sprawy rodzinne, sąsiedzkie spory. Czasem wystarczy moja obecność, że jestem i wysłucham. Kiedy indziej trzeba szybko działać. Zadzwonić do pomocy społecznej, administracji osiedla, żeby ktoś w trudnej sytuacji nie stracił dachu nad głową i miał szansę na godne życie. Reaguję widząc połamane kafle w chodniku, brak światła na klatce schodowej, zbyt wysokie krzaki koło budynku, bo to także wpływa na bezpieczeństwo „moich” mieszkańców. Tak, moich, bo dla mnie to Pani Zofia, Pan Stanisław, a nie anonimowy człowiek - wyznaje jeden z dzielnicowych.

- Dzielnicowi w województwie zostali wyposażeni w służbowe telefony komórkowe. Oznacza to, że mieszkańcy mają ułatwiony kontakt ze swoim dzielnicowym nawet, gdy ten będzie poza komendą. Chodzi nam o to, by dzielnicowy był dostępny dla mieszkańców właśnie wtedy, gdy jest poza komendą, a jest w służbie – mówi podinsp. Piotr Cioła Naczelnik Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń. - Telefony umożliwią ten kontakt. Numery telefonów poszczególnych dzielnicowych trafiły na strony internetowe policji, ale również będą dostępne na tablicach informacyjnych na klatkach schodowych budynków wielorodzinnych - zapewnia naczelnik.

Należy pamiętać, że numer telefonu dzielnicowego nie jest numerem alarmowym. Jeśli potrzebujemy natychmiastowej interwencji, należy zadzwonić pod nr 997 lub 112.