Z odręcznymi notatkami

Krzysztof Kozłowski

publikacja 15.02.2016 19:20

Pomysł utworzenia wystawy związany jest z 550. rocznicą włączenia Warmii do Królestwa Polskiego.

Z odręcznymi notatkami - Okazało się, że mamy kilkanaście pozycji, których autorem jest ks. Barczewski, oraz pamiątek z jego biblioteki - dodaje ks. Garwoliński Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W bibliotece WSD Hosianum można zwiedzić wystawę „Ks. Walenty Barczewski (1856-1928) w 160. rocznicę urodzin”. Urodziny tego wielkiego działacza na rzecz polskości Warmii przypadają 10 lutego.

Pomysł utworzenia tej wystawy związany jest z 550. rocznicą włączenia Warmii do Królestwa Polskiego, co miało miejsce po ustaleniach pokoju toruńskiego w 1466 r. - W tym roku chcemy skupić się, podczas różnych wystaw, które organizujemy, na osobach związanych z polskością naszych ziem. I taką postacią jest na pewno ks. Walenty Barczewski - mówi dyrektor biblioteki ks. Tomasz Garwoliński.

Na wystawie zaprezentowane są książki i inne materiały autorstwa ks. Barczewskiego, książki z jego biblioteki - niektóre z jego odręcznymi notatkami, materiały na jego temat, m.in. maszynopis wspomnień o kapłanie autorstwa Marii Zientary-Malewskiej oraz publikacje na temat Prus Wschodnich i Warmii z okresu, kiedy żył ks. Barczewski, szkół, „Nowin Warmińskich”, w których publikował i Brąswałdu, gdzie był proboszczem.

- Okazało się, że mamy kilkanaście pozycji, których autorem jest ks. Barczewski, oraz pamiątek z jego biblioteki. Cenną pamiątką jest również obrazek pośmiertny kapłana z prośbą o modlitwę za niego - dodaje ks. Garwoliński.

Ks. Walenty Barczewski (ur. 10 lutego 1856 r. w Jarotach, zm. 28 maja 1928 r. w Brąswałdzie) - ksiądz katolicki, działacz narodowy, etnograf, pisarz, redaktor, historyk.