Pamiętajmy o sobie

Krzysztof Kozłowski

publikacja 25.02.2016 22:25

Nagrody im. Seweryna Pieniężnego wręczone.

Pamiętajmy o sobie Wręczono 3 wyróżnienia zespołowe, w tym redakcji „Droga” Radia Olsztyn z okazji 25-lecia audycji, „Który przychodzi” z okazji 20-lecia audycji Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego (24 lutego) to czas refleksji, spojrzenia na tragiczną historię okresu przedwojennego i początku II wojny światowej na Warmii. Nieco inny wymiar ma kolejny dzień lutego, kiedy obchodzi się wspomnienie jego urodzin. To dzień święta dziennikarzy Warmii i Mazur, jak również rozstrzygnięcia Konkursu o Nagrodę im. Seweryna Pieniężnego, którego organizatorem jest Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Na uroczystą galę, która odbyła się w olsztyńskim ratuszu, przybyli nie tylko dziennikarze, ale również przedstawiciele władz lokalnych, przedsiębiorcy i osoby od lat związane ze światem mediów. Galę dziennikarzy Warmii i Mazur rozpoczął występ dziewczęcego chóru „Contabile” pod dyrekcją Agaty Wilińskiej. - Jesteśmy zaszczycone, że możemy uczestniczyć w tych uroczystościach. Nasz chór istnieje przy szkole muzycznej od 28 lat. Dla niektórych z dziewcząt, jest to pierwszy koncert - mówi dyrektorka chóru.

- Chcemy nagrodzić dziennikarzy, którzy dotykają spraw naszego regionu. Chcemy wyróżnić tych, którzy obchodzą jubileusze swojej pracy. Bo da się zauważyć, że o dziennikarzach się nie pamięta. O aktorach tak. Zatem pamiętajmy o sobie - mówi prezes warmińsko-mazurskiego oddziału SDP, ks. Ireneusz Bruski.

Po raz pierwszy nadano cztery honorowe wyróżnienia: „Przyjaciel Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich”. - To wyraz najwyższego uznania wobec osób, które mają szczególne zasługi dla naszego oddziału - wyjaśnia Zbigniew Połoniewicz. Wyróżnienia otrzymali: Alina i Alfred Prusikowie, Stefan Truszczyński, Stanisław Kowalski i Elżbieta Fabisiak. - Jestem szczęśliwy, że moja przyjaźń sięga tak daleko, z Warszawy do Olsztyna. Naprawdę jestem wzruszony - powiedział Stanisław Kowalski.

Następnie wręczono 3 wyróżnienia zespołowe, redakcji „Droga” Radia Olsztyn z okazji 25-lecia audycji, „Który przychodzi” z okazji 20-lecia audycji oraz miesięcznikowi „Debata” za jubileuszowy setny numer wydania. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki wręczył wyróżnienia dziennikarzom obchodzącym jubileusze pracy dziennikarskiej: Andrzej Badurek - 50-lecie; Henryk Monkiewicz - 40-lecie; Jan Rosłan - 40-lecie; Jacek Zawadzki - 35-lecie; Adam J. Socha - 35-lecie; Zbigniew Piszczako - 30-lecie; Zbigniew Połoniewicz - 30-lecie; Jan Choiński - 25-lecie; Zbigniew Kukuć - 25-lecie; Krzysztof Kozłowski - 25-lecie; Ryszard Dobek - 20-lecie; Łukasz Adamski - 10-lecie.

Kolejnym punktem gali było rozstrzygnięcie Konkursu o Nagrodę im. Seweryna Pieniężnego. - Wczoraj pracowicie obradowaliśmy, żeby dziś móc przedstawić werdykt siedmioosobowej kapituły. Przyznaliśmy dwa wyróżnienia - mówi prof. Krystyna Stasiewicz. Pierwsze przypadło, za historyczne reportaże, Mariuszowi Borsiakowi, drugie - za artykuły śledcze - Adamowi Sosze z miesięcznika „Debata”.

- Reportaże Mariusza Borsiaka są niesamowite, pełne niezwykłych i ciekawych informacji. To właśnie z nich dowiedziałem się, że przekop przez Mierzeję Wiślaną wymyślił król Stefan Batory. Wykonał pan fantastyczną pracę. Polecam nauczycielom, żeby puszczali te audycje uczniom. To benedyktyńska praca - podkreślał członek kapituły Stefan Truszyński. - Historia, to materia wciąż żywa. Mimo, że coś wydarzyło się lata temu, to jest nadal żywe - mówi Borsiak.

Kapituła nagrody zdecydowała przyznać dwie nagrody główne, które otrzymali: Mariusz Korejwo z miesięcznika „Debata” oraz Grzegorz Linkowski, reżyser filmu „Bo jestem stąd”.

- Warmia była dla mnie zawsze krainą tajemniczą. W pewnym sensie odkrycie jej zawdzięczam Krzysztofowi Ziemcowi, który znalazł w „Gościu Niedzielnym” artykuł o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego warmińskich męczenników. Dla mnie Warmia  to piękne odkrycie, to poszukiwania tożsamości, splotu tego niezwykłego ludzkiego losu, który tak mocno tworzył naród. I najważniejszą rzeczą, jaką tu odkryłem, to są ludzie. W moich filmach zawsze najważniejsze są historie i losy ludzi - mówi Linkowski.

W tym roku po raz pierwszy przyznano również nagrodę „Wolności słowa”, za publikacje w obronie praworządności, demaskujące nadużycia władzy,  korupcję i naruszanie praw człowieka, którą otrzymała redakcja portalu Express Olsztyn.