Dobry obywatel jest dumny z przeszłości

Łukasz Czechyra

publikacja 03.05.2016 18:16

Dziś, 3 maja, obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dobry obywatel jest dumny z przeszłości Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba Łukasz Czechyra /Foto Gość

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba, której przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. Nawiązując do ślubów Jana Kazimierza, abp Ziemba zaznaczył, że król zdawał sobie sprawę, iż bycie chrześcijaninem oznacza przyjęcie zobowiązania do dawania świadectwa o sprawiedliwości, miłości i nadziei. - Polecajmy Panu Bogu za wstawiennictwem Maryi Królowej Polski polityków, działaczy społecznych, ludzi kultury, aby pamiętali, że miarą wartości ich działania jest dobro naszej ojczyzny i dobro Kościoła - powiedział metropolita. Homilię wygłosił ks. inf. Jan Jerzy Górny.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez kompanie honorowe i poczty sztandarowe, przeszli ulicami Olsztyna na pl. Konsulatu Polskiego, gdzie pod Kolumną Orła Białego odbyła się dalsza część uroczystości. Rozpoczęło ją wciągnięcie na maszt flagi Polski oraz odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie głos zabrali wojewoda Artur Chojecki, marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent Piotr Grzymowicz.

- Konstytucja 3 Maja to największa spuścizna ideowo-polityczna I RP, akt o ogromnym znaczeniu dla tradycji narodowej, oddziałujący na świadomość polityczną wielu pokoleń Polaków - powiedział wojewoda Chojecki i przypomniał, że ówczesna sytuacja międzynarodowa nie pozwoliła wykorzystać tego wielkiego dzieła, które było podstawą odrodzenia kraju. - Rocznica uchwalenia konstytucji to dobra okazja do refleksji nad doświadczeniami przeszłości, ale i do wybiegnięcia myślą w przyszłość. Polacy zawsze cenili postawy nacechowane przywiązaniem do ojczyzny i wyczuciem polskiej racji stanu. Nie ma dobrego obywatela, jeśli nie jest dumny z dokonań swojej narodowej czy państwowej wspólnoty - zaznaczył wojewoda.

Podczas uroczystości pod Kolumną Orła Białego został odczytany Apel Pamięci, oddana salwa honorowa, a przedstawiciele władz, instytucji i stowarzyszeń złożyli wieńce i kwiaty.

Uroczystości 3 maja zakończyły się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, gdzie zostały wręczone odznaczenia państwowe.